Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

klatka schodowa aranżacje
Nieruchomości

Aranżacje klatki schodowej w domu

Urządzając swój nowy, piętrowy dom zazwyczaj poświęcamy bardzo wiele uwagi takim kwestiom, jak dobór mebli, kolory ścian czy wygląd ogródka. Tymczasem jednym z fundamentalnych elementów piętrowego budynku jest klatka schodowa i jej aranżacja. Właśnie tym problemem zajmiemy się w dzisiejszym tekście.

Klatka schodowa – aranżacje

Podstawową sprawą, którą musimy się zająć, są wymiary schodów. To bardzo ważny element konstrukcyjny całego budynku. Standardy schodów określa prawo budowlane, dlatego warto się z nim zapoznać. Nie można też zapomnieć o tym, że klatka schodowa i schody będą drogą ewakuacyjną w awaryjnej sytuacji. Dlatego musimy zadbać o prawidłowe wykonanie tych elementów.

Ważnym parametrem klatki schodowej jest to, aby była wygodna. Wysokość nad schodami nie może być mniejsza niż 205 centymetrów. Same schody powinny być dostosowane do długości kroku. Nie chcemy przecież nieustannie się potykać. Aby ogólnie określić w przybliżeniu prawidłowe wymiary schodów, powstała następująca zależność: dwukrotność wysokości stopnia wraz z szerokością stopnia powinny wynosić 60-65 centymetrów.

Klatka schodowa w domu

Jakie wysokości powinny mieć stopnie? Przyjmuje się, że ok. 16 centymetrów. Natomiast szerokość schodów powinna się mieścić w przedziale 25-30 centymetrów. Szerokość stopni zabiegowych (mierzona w odległości 40 cm od balustrady), musi wynosić co najmniej 25cm. Z kolei ich szerokość w najwęższym miejscu nie powinna być mniejsza niż 10cm. Dobrze jednak, aby była to wartość o kilka centymetrów większa. Co jeszcze można zrobić, aby schody były wygodne? Każdy stopień powinien mieć takie same wymiary. Dobrze też zastosować materiał antypoślizgowy.

Klatka schodowa aranżacje to często poruszany temat na forach internetowych. Ludzie zastanawiają się chociażby nad tym, jakim materiałem wykończyć ściany. Najpopularniejsza jest farba. Jeśli się na nią zdecydujemy, wybierzmy taką, która jest odporna na ścieranie i mycie. Warto użyć kilku kolorów farby i pomalować ściany np. w pasy, nadając im ciekawy charakter.

Klatka schodowa przekrój

Na klatce schodowej sprawdzą się także przeróżne okładziny. Dobrze będą wyglądały boazerie o naturalnym wyglądzie drewna, a także te białe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na płytki gresowe lub gipsowe, które doskonale imitują kamień, drewno, a nawet beton. Bardziej ekonomiczną wersją wykończenia ścian klatki schodowej będzie tapeta. Można przykleić ją po całości ściany lub wykonać gustowną lamperię. W tej roli sprawdzają się grube pionowe pasy, a nad nimi jednolita ściana pomalowana farbą.

Z kolei do wykończenia schodów najpopularniejszym materiałem pozostaje niezmiennie drewno. Można także dodać wykładzinę dywanową. Wtedy odgłosy chodzenia wieczorem będą skutecznie tłumione, a dom będzie sprawiał wrażenie bardziej przytulnego. Wielu osobom zależy właśnie na takim efekcie. Jeszcze inną opcją, którą można rozważyć, są płytki ceramiczne. One także świetnie się prezentują, a do tego łatwo jest je utrzymać w czystości. Wiele osób będzie więc zadowolone z takiego materiału wykończeniowego.