Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

usuwanie starego parkietu
Poradnik

Czy usunięcie starego parkietu jest trudne?

Planując remont podłogi należy liczyć się z koniecznością usunięcia starego parkietu. Oczywiście nie jest to konieczne w każdym przypadku, więc warto sięgną po opinię specjalisty. Może okazać się tak, że nowa podłoga zostanie ułożona na starej. W takim przypadku wysokość podłogi podniesie się, co nie zawsze jest mile widziane. Zobacz jak powinno wyglądać profesjonalne usuwanie starego parkietu.

Kiedy należy usunąć stary parkiet?

Zrywanie parkietu jest konieczne w przypadku, gdy chcemy uniknąć dociążenia stropu. Czynność ta polecana jest również w przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie na podwyższenie podłogi np. ze względu na drzwi. Usuwanie starej podłogi zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób była ona mocowana. Sporym problemem jest sytuacja, gdy deski były mocowane na klej smołowy, czy też lepik. Konieczne będzie fachowe usuwanie subitu. Powierzchnia musi zostać dokładnie oczyszczona, a następnie wyrównana. Zwykle wykorzystuje się do tego masę samopoziomującą. Dopiero wtedy możliwy jest montaż nowego parkietu. Trzeba wspomnieć o tym, że nowe deski nie mogą zostać ułożone na mokrej powierzchni. Drewno pęcznieje pod wpływem wilgoci, co nie wygląda dobrze. Materiał utraci również swoje unikatowe właściwości.

Jak usunąć stary parkiet?

Wiele osób decyduje się na samodzielne usuwanie starego parkietu. Mogłoby się wydawać, że nie jest to zbyt skomplikowane. Nic bardziej mylnego. Zerwanie desek to tylko połowa sukcesu. Sporym wyzwaniem jest pozbycie się kleju lub subitu. Warto wiedzieć, że udowodniono, że subit ma właściwości rakotwórcze. Jest on niezwykle szkodliwy dla naszego zdrowia, a więc podczas zrywania podłogi musimy kompleksowo zabezpieczyć się przed powstałymi oparami. Trzeba mieć świadomość, że pod wpływem różnicy temperatur lepik wydziela nieprzyjemny zapach. Im szybciej oczyścimy podłogę, tym lepiej.

Profesjonalne usuwanie subitu

Klej lub subit najskuteczniej można usunąć przy użyciu profesjonalnej polerki. Minusem jest fakt, że za jej pomocą nie oczyścimy powierzchni w zakamarkach, czy też w pobliżu ściany. W tych miejscach stosuje się dodatkowe szlifierki, które są niewielkie, a zarazem precyzyjne.
Samodzielne oczyszczanie powierzchni nie jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim nie posiadamy odpowiedniego sprzętu. Wiele osób próbuje stosować tradycyjna polerkę do betonu, jednak zwykle nie zdaje to egzaminu. W przypadku dużych pomieszczeń usuwanie lepiku „na kolanach” może trwać nawet tydzień. O wiele lepiej jest skorzystać z usług fachowców, którzy pozbędą się starego parkietu szybko i rzetelnie. Innowacyjne urządzenia sprawiają, że proces ten przebiegnie całkowicie bezproblemowo.