Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

Funkcjonalne oświetlenie kuchennego wnętrza
Poradnik

Funkcjonalne oświetlenie kuchennego wnętrza – praktyczne porady

Kuchnia to serce domu. Miejsce, w którym nie tylko przygotowujemy i spożywamy posiłki, lecz spędzamy czas z najbliższymi. Pomieszczenie to musi być funkcjonalne, estetyczne, klimatyczne, a do tego dobrze oświetlone. Lampy w kuchni odpowiadają za możliwość komfortowego i bezpiecznego korzystania z przestrzeni roboczych. Jakie produkty oświetleniowe sprawdzą się w tej szczególnej przestrzeni?

Lampa sufitowa jako oświetlenie główne

W kuchni nie może zabraknąć oświetlenia głównego. Najczęściej jest ono montowane na suficie. W tej roli sprawdzają się lampy wiszące, np. modele z oferty https://lightplus.pl/. Światło padające z sufitu ma za zadanie równomiernie oświetlać całą kuchnię.

Jest to również oświetlenie, które buduje przyjazną atmosferę kuchni. Jego rola jest ważna także w przestrzeniach otwartych. Wszędzie tam, gdzie kuchnia jest połączona z jadalnią. Należy zatem uważnie dobierać lampy pod względem konstrukcji, zastosowanych materiałów czy stylu, aby połączyć walory praktyczne z wizualnymi.

Doświetlenie blatów roboczych – kilka propozycji

Bardzo ważnym elementem jest doświetlenie blatów roboczych. Operowanie ostrymi narzędziami kuchennymi może się bowiem skończyć źle, jeśli światło będzie zbyt słabe lub co gorsza, w ogóle go zabraknie.

Oświetlenie potrzebne jest w okolicy wszystkich blatów roboczych, a także kuchenki i zlewozmywaka. W tym celu sprawdzi się oświetlenie podszafkowe, które zajmuje niewiele miejsca, a daje wystarczająco dużo światła. Można także postawić na LED-owe listwy montowane pod szafkami, ale i w samych szafkach. Jeśli takie światło zainstalujemy za szklanymi szafkami, dodamy kuchni dekoracyjności.

Lampy dekoracyjne – czy są niezbędne?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym panuje wyższy poziom wilgotności, a także wyższa temperatura spowodowana m.in. gotowaniem. Ponadto nie da się uniknąć różnego rodzaju zabrudzeń, zachlapania, tłustych oparów, które osiadają dosłownie na wszystkim. Jak takie warunki pogodzić z oświetleniem dekoracyjnym?

Zamiast wybierać dodatkowe lampy, które miałyby za zadanie tylko ozdabiać wnętrze, postawmy na ciekawe stylistycznie lub nietypowe w swojej konstrukcji czy kolorystyce oświetlenie główne. Na rynku z powodzeniem znajdziemy lampy wiszące, ale i plafony sprawdzające się w kuchennych wnętrzach, które zachwycają materiałami, detalami czy kształtami.

Modna, praktyczna i wygodna w użytkowaniu kuchnia? To możliwe!

Przyjrzyjmy się tegorocznym trendom oświetleniowym. Znajdziemy wśród nich propozycje lamp kuchennych, które sprawią, że serce domu będzie zarówno modne, praktyczne, jak i bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Pamiętajmy o aranżacji kuchni i doświetleniu wszystkich stref. Weźmy także pod uwagę, że światło może wzmagać apetyt. W odpowiednio dopasowanym świetle potrawy wyglądają zachęcająco, a konwersacje przy wspólnych posiłkach upływają w przyjemnej atmosferze. Skorzystaj z powyższych porad i znajdź idealne lampy do swojej kuchni.