Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

gniazda i włączniki
Porady

Gniazda i włączniki – retro, klasyczne, nowoczesne

Przygotowując się do aranżacji mieszkania, tworzymy w swojej głowie wyobrażenie tego, jak będzie wyglądało i co zyskamy, dzięki ustawionym w nim meblom oraz sprzętom. Niebagatelną rolę w całym wystroju odgrywa oświetlenie. Różnorodność opraw oświetleniowych stwarza szerokie pole do popisu zarówno dla prywatnych inwestorów, jak i dekoratorów wnętrz. Nie wolno jednak zapominać, że oświetlenie to nie tylko lampy, ale także włączniki, którymi będziemy posługiwać się we wnętrzu. Te natomiast nie mogą odbiegać stylem od innych elementów, które zostały zastosowane w aranżacji wnętrza.

Opisany wyżej przypadek nie należy do rzadkości – wręcz przeciwnie, zdarza się dość często, że wybór gniazd elektrycznych i włączników inwestorzy zostawiają na sam koniec, niejednokrotnie traktując je, jak mniej istotny element wyposażenia. Tymczasem jest to niewielki, ale widoczny akcent we wnętrzu, który źle dobrany może całkowicie popsuć zamierzony efekt wizualny. Na szczęście producenci i sprzedawcy osprzętu elektrycznego oferują szeroki wybór produktów, który można dopasować do indywidualnych wymagań inwestora zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności.

Z klasyką zawsze po drodze…

Z jakimi włącznikami i gniazdami elektrycznymi spotykamy się we wnętrzach najczęściej? Oczywiście będzie to osprzęt o klasycznych, prostych kształtach, który stosuje się w większości wnętrz mieszkalnych oraz tych o przeznaczeniu komercyjnym. Kolorystyka, choć dzięki ofercie producentów może być bardzo zróżnicowana, zazwyczaj ogranicza się do kilku najczęściej stosowanych barw. Zdecydowanie przeważa tu biel oraz ecru, które wydają się kolorami uniwersalnymi i dobrze komponującymi się z różnorodnymi barwami zastosowanymi we wnętrzu.

Forma klasycznego włącznika lub gniazda jest prosta, minimalistyczna, regularna. Zazwyczaj jest to kwadrat lub kształt zbliżony do kwadratu, bo jego brzegi mogą być delikatnie wypukłe lub wklęsłe, a rogi zaokrąglone. Oprócz najbardziej rozpowszechnionego białego koloru inwestorzy mogą się też zdecydować na inną oryginalną kolorystykę. Tę warto uzależniać od stylu, w jakim zaaranżowano wnętrze. Jeśli wprowadzone meble i elementy dekoracyjne sugerują, że jest to wnętrze w stylu glamour, można wybrać osprzęt elektryczny w kolorze złota albo srebra. Bardzo elegancko i stylowo zaprezentują się włączniki czarne lub grafitowe. Spotkamy też różne odcienie szarości oraz wiele innych barw.

Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonuje się osprzęt elektryczny. Oprócz standardowego, stosowanego najczęściej materiału, możemy spotkać też bardziej ekskluzywny, taki jak drewno, szkło lub skóra. Wokół niektórych włączników można zamontować specjalne osłonki. Dzięki temu ochronimy ścianę przed zabrudzeniami, jakie mogą powstać na skutek częstego dotykania ściany w okolicy włącznika. To rozwiązanie nabiera szczególnego znaczenia, jeśli w domu mieszkają małe dzieci.

Nowoczesne rozwiązania a osprzęt elektryczny

Wybierając osprzęt do instalacji elektrycznej, nie musimy się decydować na najbardziej powszechne i ogólnie preferowane rozwiązania. Idąc z duchem czasu, warto zapoznać się z nowościami i zobaczyć, jak mogą wyglądać nowoczesne włączniki. Tę opcję polecamy zwłaszcza osobom, które stawiają we wnętrzu na styl nowoczesny i systemy, które wpisują się w charakterystykę inteligentnego domu. Możliwość zdalnego sterowania oświetleniem za pomocą pilota, ściemniania i rozjaśniania oraz prezentujące się niezwykle efektownie i futurystycznie panele dotykowe to tylko kilka korzyści, jakie możemy dostrzec, przeglądając ofertę sklepu Gajwer.

Panele dotykowe mają delikatny i estetyczny wygląd. Doskonale prezentują się wraz z innymi nowoczesnymi rozwiązaniami do domu. Mogą być komponowane z różnymi stylami architektury wnętrz, zarówno tymi, które są kojarzone z przepychem, jak i stawiającymi na prostotę i minimalizm.

Dotykowe włączniki dobrze zaprezentują się między innymi w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym, klasycznym, nowojorskim, glamour i wielu innych. Podobnie, jak w przypadku osprzętu elektrycznego, tak i tutaj mamy do czynienia ze zróżnicowaną kolorystyką – od eleganckiej i ekskluzywnej czerni, poprzez kolor szary i złoty do bieli.

W eleganckim stylu retro

Stylistyka wnętrza poniekąd wymusza na inwestorach wybór konkretnych rozwiązań. Utrzymanie spójnej i estetycznej wizualnie aranżacji rzadko bywa wynikiem dowolnego uzupełniania wystroju o kolejne, przypadkowe elementy wyposażenia lub dodatki. Doskonale widać to na przykładzie aranżacji wnętrza w stylu retro. Jeśli już zdecydujemy się na urządzenie mieszkania w tym stylu, musimy być konsekwentni także przy wyborze włączników i gniazd elektrycznych. Na szczęście producenci osprzętu elektrycznego i w tym przypadku wychodzą naprzeciw zróżnicowanym gustom inwestorów. Włączniki i gniazda elektryczne w stylu retro są dostępne w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Często charakteryzują się miękkimi kształtami. Można je komponować nie tylko ze stylem retro, ale także stylem industrialnym i wieloma innymi.

Jak widać, wybór włączników oraz gniazd jest bardzo szeroki, a asortyment rynku zróżnicowany. Stwarza to duże możliwości dla inwestorów, którzy mogą dopasować osprzęt elektryczny do swoich oczekiwań oraz zastosowanego we wnętrzu stylu aranżacyjnego.