Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

grzejnik dekoracyjny
Budownictwo Poradnik

Grzejniki kontra ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

Ogrzewanie w domu to przede wszystkim tradycyjne grzejniki, które są rozmieszczone w każdym pomieszczeniu. Niektórzy też decydują się na ogrzewanie podłogowe, które ma wiele zalet. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj ogrzewania, koniecznie musisz wziąć pod uwagę warunki, jakie panują w Twoim domu i jakie ogrzewanie da najlepsze efekty. Co lepiej wybrać – tradycyjne grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? Podpowiadamy!

Na co zwracać uwagę podczas wyboru rodzaju ogrzewania?

Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj ogrzewania, powinniśmy wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Po pierwsze komfort cieplny i temperaturę, jaka ma panować w pomieszczeniach. Po drugie wydatki, jakie wiążą się z wprowadzeniem poszczególnych rozwiązań w życie i z ich eksploatacją. Nie bez znaczenia jest także możliwość przystosowania budynku do wymagań danej instalacji. Zupełnie inne rozwiązania można zastosować w kilkunastoletnich domach a zupełnie inne w budynkach, które dopiero powstają.

Kiedy lepiej wybrać ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach takich jak salon, łazienka czy przedpokój. Dzięki tak zwanej podłogówce domownicy odczuwają komfort cieplny, chodząc po podłodze. Jest to rozwiązanie, które zazwyczaj jest dopełnieniem do tradycyjnych grzejników i wymaga wprowadzenia już na etapie budowy domu. Aby ogrzewanie podłogowe mogło działać prawidłowo, należy w odpowiedni sposób dopasować instalacje centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe nie umożliwia nagrzania pomieszczenia w szybki sposób, dlatego zaleca się montować je w systemie mieszanym. Chodzi o to, że w wybranych pomieszczeniach układa się ogrzewanie podłogowe a w pozostałych tradycyjne grzejniki. W takim systemie tradycyjne grzejniki współpracują z ogrzewaniem podłogowym i jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o ogrzewanie nowoczesnych domów.

Ogrzewanie grzejnikowe

To tradycyjny sposób ogrzewania pomieszczeń, który znany jest nam doskonale od długiego czasu. Dzięki niemu można szybko zmienić temperaturę w danym pomieszczeniu i dostosować ją do swoich potrzeb. Na etapie budowy domu mamy też dużą dowolność, jeśli chodzi o wybór rodzaju grzejników. Można wybierać grzejniki o różnych kształtach, materiałach, kolorach i fakturach. Należy jedynie odpowiednio dopasować ich moc. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze mocy grzejnika, to zajrzyj na stronę https://mat-dom.pl/.

Z łatwością można znaleźć zwolenników zarówno ogrzewania podłogowego, jak i tradycyjnych kaloryferów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z wadami i zaletami obu tych sposobów ogrzewania. Możesz także skontaktować się ze specjalistami z MatDomu i dowiedzieć się jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepszy dla Twojego domu.