Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

generator prądu
Poradnik

Kto i dlaczego powinien zainwestować w generator prądu?

Wyposażony w silnik spalinowy, profesjonalny agregat prądotwórczy to sprzęt niezbędny wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do sieci energetycznej. Sprzęt tego typu okazuje się również niezastąpionym źródłem zasilania awaryjnego, gdy dojdzie do uszkodzenia napowietrznej linii energetycznej lub innej awarii skutkującej przerwą w dostawach energii elektrycznej do domu, lub dowolnie innego obiektu o funkcji mieszkalnej czy użytkowej.

Co to jest generator prądu?

Jest to urządzenie mechaniczne wyposażone w silnik spalinowy, które przekształca energię kinetyczną w energię elektryczną. W sprzedaży znajdziemy wiele wersji agregatów prądotwórczych o zróżnicowanej konstrukcji i wydajności działania. Najpopularniejsze z nich to generatory benzynowe wyposażone w silniki dwusuwowe lub czterosuwowe oraz agregaty prądotwórcze z silnikiem diesla, bardziej ekonomiczne w działaniu, a przy tym często również trwalsze, charakteryzujące się większą sprawnością działania. Na rynku znajdziemy także agregaty na gaz płynny. Te w przeliczeniu na ilość wytworzonej energii elektrycznej zużywają najwięcej paliwa, z drugiej jednak strony LPG to paliwo wciąż niezwykle tanie, a przy tym znacznie bardziej ekologiczne niż ropa czy benzyna. Ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym są specjalistyczne agregaty prądotwórcze na wałek, dedykowane gospodarstwom rolnym, na których wyposażeniu znajdziemy nowoczesne ciągniki rolnicze. Agregat prądotwórczy z wałkiem podłącza się do ciągnika i zasilane w ten sposób urządzenie wytwarza energię elektryczną potrzebną do obsługi różnorodnych sprzętów rolniczych tj. dojarki, pompy, schładzarki mleka i inne.

Kto powinien zainwestować w zasilanie awaryjne?

Nowoczesny agregat prądotwórczy to gwarancja stabilności dostaw energii elektrycznej, a tym samym zwiększenia bezpieczeństwa produkcji i zapewnienia możliwości kontynuowania działalność w przypadku awarii sieci energetycznej. Urządzenia tego typu powinny zainteresować zatem przede wszystkim właścicieli firm prowadzących działalność produkcyjną lub usługową, którzy nie mogą pozwolić sobie na przestoje w działalności, na zatrzymanie linii technologicznych i którzy muszą zagwarantować odpowiednie warunki do przechowywania surowców lub gotowych produktów. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy wytwarzane lub sprzedawane przez firmę produkty wymagają przechowywania w ściśle określonej temperaturze, w chłodni lub zamrażarce.

Nowoczesne agregaty prądotwórcze mogą zainteresować również osoby prywatne, którym zależy na zabezpieczeniu się przed ryzykiem przerw w dostawie prądu. Przenośne generatory prądu z pewnością przydadzą się firmom budowlanym, które potrzebują dostępu do energii elektrycznej w miejscach, w których nie powstała jeszcze odpowiednia infrastruktura energetyczna. W nowoczesne agregaty prądotwórcze powinni zaopatrzyć się również rolnicy, zwłaszcza jeśli prowadzona przez nich działalność, wiąże się z koniecznością użytkowania urządzeń elektrycznych, takich jak dojarki czy sprzęt potrzebny do schładzania mleka. W przypadku awarii sieci zasilania generator prądotwórczy pozwoli zasilić tego typu urządzenia, co zminimalizuje ewentualne straty spowodowane awarią zasilania.

Gdzie kupić generatory/agregaty prądotwórcze?

Proste modele agregatów wyposażonych w silniki spalinowe diesla kupić można w większości marketów budowlanych, w firmach zajmujących się sprzedażą elektronarzędzi, spawarek i innych urządzeń wykorzystywanych podczas realizacji szeroko pojętych prac budowlanych lub warsztatowych. W większości przypadków jest to jednak sprzęt o ograniczonej sprawności działania, sprawdzający się jedynie w zastosowaniach doraźnych. Osoby poszukujące wysoce profesjonalnych agregatów prądotwórczych typu stacjonarnego lub wygodnych w obsłudze agregatów przenośnych powinny zapoznać się z ofertą specjalistycznych firm zajmujących się sprzedażą, instalacją, konfiguracją i serwisem profesjonalnych agregatów prądotwórczych.

Doskonałym przykładem firmy, która zajmuje się sprzedaż tego typu urządzeń, jest Proton Polska. Firma zapewnia kompleksowe wsparcie w zakresie wyboru, montażu i bieżącego serwisowania profesjonalnych generatorów prądu wielu typów. Na stronie proton-polska.pl znaleźć można szczegółowy wykaz nowoczesnych generatorów prądotwórczych oferowanych przez firmę, a także sprzedawanych przez nią regulatorów napięcia AVR oraz różnego rodzaju części zamiennych dedykowanych agregatom wielu typów i marek. Korzystając z usług profesjonalistów, masz pewność zakupu urządzenia o parametrach technicznych możliwie najlepiej dopasowanych do swoich specyficznych potrzeb. Poza tym zyskujesz pewność, że urządzenie zostanie prawidłowo zamontowane i skonfigurowane, a w przypadku awarii, będziesz mógł skorzystać z pomocy doświadczonych, odpowiednio wykwalifikowanych serwisantów.

Jeśli obawiasz się strat spowodowanych przerwami w dostawach prądu, inwestycja w nowoczesny generator prądu z pewnością Ci się opłaci. Wystarczy wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy, skonfigurować je z istniejącą infrastrukturą energetyczną danego obiektu i regularne je serwisować, by zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo na lata.