Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

bon mieszkaniowy
Nieruchomości

Jak działają bony mieszkaniowe?

Bony mieszkaniowe to rozwiązanie, które ma rozpocząć funkcjonowanie w ramach nowego programu mieszkaniowego. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z jego warunkami.

Element programu mieszkaniowego

Bony mieszkaniowe stanowią jeden z elementów programu mieszkaniowego Nowego Ładu na terenie kraju. Polski Ład obejmuje nowe formy pomocy dla obywateli państwa, a w szczególności pomocy, która w bezpośredni sposób związana jest z zapewnieniem lokali mieszkalnych. Bon mieszkaniowy dedykowany jest osobom lub całym rodzinom, których nie stać na zakup mieszkania w sposób samodzielny. Dzięki programowi możliwe będzie uzyskanie dofinansowania w różnych kwotach, które będzie przeznaczone na zdobycie lokalu mieszkalnego w różnych formach.

bon mieszkaniowy

Dla kogo bony mieszkaniowe?

Wiele osób zastanawia się, dla kogo dokładnie będą przeznaczone bony mieszkaniowe. Jednak z takiego rozwiązania będzie mogła skorzystać dość szeroka grupa odbiorców, wśród których wymienia się zarówno rodziny z dziećmi, jak i singli. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób w różnym wieku, które nie posiadają własności żadnej nieruchomości, a także żadnego prawa do mieszkania spółdzielczego. Przyznanie bonu mieszkaniowego ma być możliwe po złożeniu stosownego wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Ważność bonów mieszkaniowych

Kolejną istotną kwestią, która w bezpośredni sposób łączy się z zagadnieniem związanym z bonami mieszkaniowymi, jest termin ich ważności. Nabór wniosków o dofinansowanie ma się rozpocząć już w tym roku. Jednak środku z programu mają być wypłacane dopiero od przyszłego roku, czyli najpewniej od pierwszego stycznia 2023 roku. Przesunięcie w czasie wypłacania dofinansowań motywowane jest koniecznością dostosowania systemów teleinformatycznych do planowanego programu, co może się sporo rozciągnąć w czasie. Jednak dofinansowania mają być dostępne aż do końca 2030 roku.

Rodzinny bon mieszkaniowy

Dofinansowania w ramach nowego programu mieszkaniowego mogą mieć bardzo zróżnicowane kwoty, które są zależne od różnych czynników. W przypadku rodzin kwota dofinansowania ma zależeć od ilości dzieci w rodzinie, a także faktu, czy rodzina lub któryś z jej członków posiadał już jakieś mieszkanie na własność. Kwoty dofinansowań mogą kształtować się następująco:
– rodzina z trójką dzieci – od 55 do 100 tysięcy złotych,
– rodzina z czwórką dzieci – od 70 do 115 tysięcy złotych,
– rodzina z piątką dzieci – od 85 do 130 tysięcy złotych,
– rodzina z szóstką dzieci – od 100 do 145 tysięcy złotych.

bon mieszkaniowy

Społeczny bon mieszkaniowy

O społeczny bon mieszkaniowy mogą się ubiegać osoby, które nie mają możliwości kupienia lokalu mieszkalnego w sposób samodzielny, ponieważ nie mają na przykład odpowiedniej zdolności kredytowej. Kwoty dofinansowań w tym przypadku zależne są w dużej mierze od ilości członków w gospodarstwie domowym i kształtują się następująco:
– jednoosobowe gospodarstwo domowe – 5 tysięcy złotych,
– para bez dzieci – 10 tysięcy złotych,
– para z jednym dzieckiem – 25 tysięcy złotych,
– para z dwójką dzieci – 40 tysięcy złotych.