Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

jak efektywnie sprzątać mieszkanie?
Mieszkanie Porady

Jak efektywnie sprzątać mieszkanie krok po kroku?

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, czyli czas intensywnych porządków domowych. Jak się za nie zabrać, żeby nie pochłonęły większości naszego wolnego czasu, ale były efektywne? 5 poniższych porad powinno pomóc w porządkach nie tylko świątecznych.

Plan sprzątania mieszkania

Warto wcześniej przygotować sobie plan sprzątania i na przykład podzielić go pomiędzy domowników stosownie do ich wieku i czasu spędzanego w domu. Małe dzieci mogą bez przeszkód zająć się swoimi pokojami albo zetrzeć kurze w całym domu. Starsze oprócz wcześniej wymienionych obowiązków, mogą dodatkowo odkurzyć i umyć podłogi. Ważne, żeby każdy członek rodziny zajął się czymkolwiek w domu, nawet drobnostką, dzięki czemu efekt będzie znacznie lepszy, niż jeżeli sprzątania podejmie się tylko jedna osoba. Taki plan powinien być też podzielony na tygodnie, aby nie sprzątać wszystkiego na kilka dni przed świętami.

Odpowiednia chemia gospodarcza

Odpowiednie narzędzia pracy, czyli w przypadku sprzątania chemia gospodarcza to klucz do sukcesu, a na pewno znaczne skrócenie i ułatwienie całego zadania. W zależności od sprzątanej powierzchni oraz specyfiki brudu należy użyć innego środka. Na rynku jest ich mnóstwo, więc warto samemu eksperymentować w tym zakresie i znaleźć najlepsze dla siebie preparaty.

Jedno zadanie na raz

W przypadku gruntownych porządków warto sprzątać etapami i zdecydować się na jedno pomieszczenie albo duże zadanie (mycie okien, prasowanie) dziennie. Dzięki temu nie wyczerpiemy zapasu sił zbyt szybko oraz sprzątanie będzie znacznie bardziej dokładne, jeżeli do sprzątnięcia będzie mniej rzeczy.

Minimalizm w efektywnym sprzątaniu

Minimalizm jest ostatnio modnym pojęciem, ale nie o samą modę tutaj chodzi. Warto zauważyć, że im mniej ozdób, mebli czy szafek w domu, tym to sprzątanie pójdzie znacznie szybciej. Oczywiście, nie należy popadać w skrajności i tak samo jak zbieractwo wszystkiego jest złym nawykiem, tak samo pozbywanie się większości rzeczy z domu i jego nadmierne opróżnianie również. Warto znaleźć złoty środek i się go konsekwentnie trzymać.

Systematyczne sprzątanie jest najbardziej efektywne

Sprzątanie to trochę syzyfowa praca, ponieważ lśniący porządek utrzymuje się tak krótko. Warto temu przeciwdziałać poprzez systematyczne sprzątanie. Umycie naczyń po kolacji czy przetarcie mebli w ciągu tygodnia znacznie przedłuży efekt porządku po sprzątaniu oraz odejmie nam pracy następnym razem.

Sprzątanie to zazwyczaj przykry obowiązek, ale warto go sobie ułatwiać, poprzez dobór odpowiednich środków i zaangażowanie w sprzątanie pozostałych domowników.