Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

przeprowadzka
Porady

Jak się spakować podczas przeprowadzki?

Niezależnie od tego, czy chodzi o karierę, rodzinę, czy jakikolwiek inny powód, przeprowadzka może być początkiem nowego, ekscytującego rozdziału w Twoim życiu. Jednakże właśnie od przygotowania przeprowadzki zależy zarówno jakość tego procesu jak i późniejszego życia. Jak więc spakować się podczas przeprowadzki by przebiegła ona bezpiecznie i sprawnie?

Logistyka przeprowadzki, czyli porządek kluczem do sukcesu

Podczas zmiany miejsca zamieszkania, chwilowo bądź na stałe, warto pamiętać, że organizacja jest kluczowym elementem udanej przeprowadzki. Gdy podczas pakowania czy przejazdów, w cały proces wedrze się chaos, łatwo o pozostawienie, zgubienie czy uszkodzenie pewnych elementów a przez to dotkliwe straty finansowe. Należy więc uporządkować proces poprzez podział na części: rzeczy duże (przeznaczone do przewiezienia luzem przez samochody firmy transportowej) oraz przedmioty mniejsze, które samemu trzeba uporządkować i posegregować. Do przedmiotów dużych zaliczymy: lodówkę, pralkę, telewizor czy szafy, które należy zabezpieczyć owijając folią bąbelkową oraz taśmą usztywniającą. Przedmiotami małymi będzie zaś cała reszta – książki, ubrania, przedmioty kuchenne, małe RTV, kosmetyki, rośliny, żywność długoterminowa oraz biżuteria. 

Najgorszym błędem podczas przeprowadzki jest luźne wrzucenie małych przedmiotów do samochodów firmy świadczącej przeprowadzki. Jej pracownicy oczywiście przewiozą cały ładunek, ale w żaden sposób nie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwa małym przedmiotom, które bezładnie będą przesuwać się po lukach bagażowych samochodu. Częstokroć podczas przeprowadzek dochodzi do uszkodzeń butelek, wycieków kosmetyków, zgubienia drobnej biżuterii, awarii drobnych sprzętów kuchennych czy urządzeń RTV, a nawet zniszczenia książek. Sposobem na zabezpieczenie i w konsekwencji bezpieczne przewiezienie małych elementów jest pakowanie ich w posegregowane i ściśle dopasowane pudła kartonowe. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego opakowania Kraków i inne większe miasta oferują wiele możliwości – od małych pudełek, aż po duże boxy kartonowe.

Pudełka kartonowe, ratunek przed chaosem

Do pakowania rzeczy podczas przeprowadzki warto wybrać mocne i trwałe opakowania kartonowe z tektury litej. Dobrym pomysłem jest wybór pudeł kartonowych, wytwarzanych przez krajowego producenta, dzięki czemu wspieramy lokalny przemysł mając jednocześnie gwarancję wysokiej jakości produktu. Warto przy tym by do przedmiotów największej wartości (na przykład biżuterii czy drogiego sprzętu elektronicznego) wybrać opakowania uszlachetnione klejeniem wielopunktowym czy laminowaniem strukturalnym, mogącym choć częściowo zabezpieczyć przed zachlapaniem. Ubrania najlepiej pakować do pudeł klapowych, składając je jak do szafy. Warto wybrać osobne, większe opakowanie na spodnie czy kurtki, inne zaś na bieliznę osobistą. 

Produkty żywnościowe, sprzęt kuchenny czy łazienkowy dobrze zapakować w pudła fasonowe z wytrzymałym zamknięciem i dopasowane kształtem do tego typu przedmiotów. Wyjątkowo duże przedmioty, które są dla nas ważne i boimy się przewożenia ich luzem (obrazy, rzeźby, instrumenty muzyczne) warto przewozić w pudłach wielkogabarytowych, dobrze gdyby były laminowane i klejone w wielu punktach. Spośród wielu możliwości znajdziemy zarówno pudła fasonowe jak i wielkogabarytowe. Wnętrza opakowań, przestrzenie między zapakowanymi tam produktami warto wypełnić folią bąbelkową, papierem pakowym bądź ściereczkami, co dodatkowo zabezpiecza produkty przed stłuczeniem w razie ewentualnego gwałtownego hamowania podczas przewożenia czy przenoszenia.

Jak oznaczać pudełka

Podczas przeprowadzki pomocne jest, oznaczenie pudełek z użyciem wypracowanego i zharmonizowanego systemu. Aby to zrobić, warto kupić kolorową taśmę i wybrać kolor dla każdego pokoju w nowym domu. Następnie powinno się przykleić etykiety do kartonowych pudełek. Można to zrobić także poprzez cyfry czy napisy, ważne by w jakiś sposób wskazać jakiego typu rzeczy znajdują się w danym pudle. Dla osób nielubiących się z porządkami istnieje też opcja zakupu gotowych pudeł w określonych kolorach. Ułatwia to sprawę i eliminuje potrzebę oznaczania pudełek. W nowym domu można przykleić taśmę w tym samym kolorze do drzwi każdego pomieszczenia czy zapisać numery. W ten sposób osoby przeprowadzające się i pomagające w przeprowadzce mogą na pierwszy rzut oka zobaczyć, które pudła zanieść którego pomieszczenia.

Potraktowanie przeprowadzki zgodnie z powyższymi radami i stosowanie się do systemu znaków barwnych oraz zabezpieczenie przenoszonych elementów odpowiednimi pudłami, pozwala na sprawną przeprowadzkę z gwarancją bezpieczeństwa przewożonych przedmiotów. Dodatkowym atutem tego typu systemu przeprowadzki jest łatwość wypakowania. Zawartość oznaczonych kolorami i barwami pudeł wypakowujemy w przynależnych im pomieszczeniach jak łazienka, sypialnia czy kuchnia unikając wielogodzinnej bieganiny i krzątania się po domu. Warto więc na początku przeprowadzki wdrożyć kilka zasad by w późniejszych etapach była ona bardziej przyjemną zabawą niż przykrym i nużącym obowiązkiem.