Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

okna plastikowe
Poradnik

Jak uszczelnić okna plastikowe?

Wraz z pojawieniem się chłodniejszych dni, coraz więcej uwagi zwracamy na rozwiązania, które pomogą nam zatrzymać ciepło w naszym domu. Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym chłodem przeciskającym się przez szpary i szczeliny do wnętrza? W tym wypadku sposób jest jeden. To najwyższa pora, aby uszczelnić okna. Jak to zrobić? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem!

Po czym poznać, że okna plastikowe są nieszczelne?

Jednym ze sposobów na sprawdzenie szczelności naszych okien jest przyłożenie ręki do ram okiennych. Jeśli poczujemy chłodny powiew lub zauważymy poruszające się firanki, lub roletki, to możemy mieć pewność, że nasze okno wymaga konserwacji. Przez nieszczelne ramy okienne może uciekać nawet 30% ciepła z domu, co może mieć przełożenie również na zwiększenie kosztów ogrzewania. Warto mieć na uwadze, że poprawa izolacji okien plastikowych nie wymaga gruntownych zmian i remontów. Warto zaopatrzyć się więc w kilka materiałów uszczelniających i rozpocząć prace. 

Jak uszczelnić okna plastikowe

Jak uszczelnić okna plastikowe? Sprawdzone sposoby 

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą zwiększyć szczelność okien, a tym samym zwiększyć poziom ciepła w domu. Z jakiej techniki skorzystać? Podpowiadamy!

Uszczelki do okien 

Wybór uszczelek do okien to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na poprawę izolacji termicznej w domu. Przed montażem należy dokładnie oczyścić powierzchnię, do której mocowane będą uszczelki, ponieważ tylko na gładkiej i czystej powierzchni uszczelka będzie się dobrze trzymać. 

Regulacja okuć okiennych

Okna kupowane stosunkowo niedawno umożliwiają samodzielne zwiększenie docisku do ramy i tym samym zwiększenie szczelności okna np. w czasie zimy. Na rolce okucia okiennego znajduje się specjalny pierścień, którym można modyfikować siłę docisku zależenie od panującej pory roku. Regulacji należy dokonywać przy użyciu odpowiedniego klucza lub imbusa. Jeśli ustawimy mniejszy docisk, to skrzydło okna będzie lekko przylegać do ramy — dlatego to ustawienie rekomendowane jest w czasie miesięcy letnich. W przypadku chłodniejszych dni skrzydło w oknach plastikowych powinno przylegać do ramy nieco mocniej, by szczelniej blokować dostęp zimnego powietrza. 

Listwy do okien

Jak uszczelnić okna plastikowe? Jednym ze sposobów jest również zastosowanie specjalnej listwy uszczelniającej, która montowana jest na styku tynku z ościeżnicą. Jak zabrać się za montaż? Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić miejsce, w którym będziemy nakładać listwę i zadbać o równomierne jej doklejenie na całej długości. Listwy zapewniają szczelność i pozwalają na wyeliminowanie przewiewów, znajdując swoje zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. 

Podsumowanie

Okna plastikowe cieszą się dużą popularnością, głównie ze względu na bardzo dobre parametry dotyczące bezpieczeństwa, termoizolacji czy izolacji akustycznej. Warto jednak zapoznać się ze sposobami uszczelnienia okien, dzięki czemu możemy mieć pewność, że posłużą nam one na lata, a w naszym domu będą panować komfortowe warunki!