Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

Spółdzielnie

Jak właściwie oświetlić pokój dziecka?

Właściwe oświetlenie w mieszkaniu jest równie ważne, co dobrze dobrane meble. Zapewnia wygodę oraz komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Szczególnie istotne staje się zwłaszcza, gdy musimy zapewnić światło w pokoju dziecięcym.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, na co zwracać uwagę podczas planowania oświetlenia do pokoju dla dziecka, zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.

pokój dziecka - dziewczynki

Do czego służy światło w pokoju dziecka?

Pokój dzieci to pomieszczenie wielofunkcyjne. Równocześnie służy do zabawy, nauki i odpoczynku. Światło musi nadążać za wszystkimi zadaniami, aby zapewniać nieustannie bezpieczeństwo i komfort.

Lampy we wnętrzach spełniają rozmaite role. Zazwyczaj umieszcza się ich kilka, aby tworzyły kompleksowy system, który daje światło główne, zadaniowe i dekoracyjne. Pokój dla dziecka nie stanowi wyjątku od tej reguły. Jednak w zależności od aktualnych potrzeb rozwojowych potomstwa, oświetlenie powinno przybierać nieco inną formę.

U noworodków i niemowląt nie powinno się montować jednego, głównego źródła światła na suficie. Maluchy większość czasu spędzają bowiem, leżąc na plecach i tego typu rozwiązanie mogłoby razić delikatne oczy, a nawet uszkadzać wzrok. Lepiej sprawdzają się rozmieszczone równomiernie oczka wpustowe lub po prostu lampy boczne – kinkiety lub plafony, montowane do ściany, dające delikatne, rozproszone światło.

Dzieci, które zaczynają poznawać świat na własnych nogach, muszą mieć zapewnione oświetlenie w przestrzeni do zabawy. Wciąż nie musi być ono bardzo mocne, jednak powinno pozwalać na bezpieczne przemieszczanie się. Warto także pomyśleć o funkcjonalnych lampkach nocnych, dających rozproszone, przyjemne światło, dzięki którym przeczytamy bajkę na dobranoc, a maluch zawsze będzie mogł, bez rażenia delikatnych oczu, rozjaśnić nieco mroki w pokoju, gdy obudzi się w środku nocy,.

W przypadku dzieci przedszkolnych i szkolnych wymagania oświetleniowe wzrastają. Definitywnie potrzebują standardowego oświetlenia głównego, do bezpiecznego przemieszczania się oraz wykonywania podstawowych czynności. Oprócz tego, powinny mieć lampę stojącą na biurku do zabawy i odrabiania zadań domowych.

Przestrzeń do pracy musi być równomiernie i całościowo oświetlona, bez cieni i odblasków, zapewniając maksymalną wygodę do działania.

Jaka powinna być barwa oświetlenia do pokoju dziecka?

Gdy już znajdziemy do pokoju naszych dzieci najlepsze produkty oświetleniowe, których szeroki wybór oferuje sklep Azzardo.com.pl, przed zakupem trzeba jeszcze zastanowić się nad temperaturą barwową wszystkich źródeł światła.

Żarówki, dostępne obecnie na rynku, pozwalają uzyskać światło ciepłe, neutralne i zimne. Każde z nich ma nieco inne właściwości i sprawdza się do innych celów. W pokoju dziecięcym jako światło główne najlepiej zastosować produkty imitujące światło naturalne, słoneczne. Przy łóżkach oraz w strefie do relaksu powinny znaleźć się lampki dające światło ciepłobiałe, które uspokaja i wycisza, a przy biurkach trzeba postawić na światło zimnobiałe, dodające energii i pobudzające do wytężonej pracy.

Właściwe oświetlenie pokoju dziecka – klucz do optymalnego rozwoju

oświetlenie pokoju dziecka

Dzieci każdego dnia intensywnie poznają świat, chłonąc go wszystkimi zmysłami. Odpowiedni oświetlenie pokoju zapewnia im zatem bezpieczeństwo oraz komfort, dzięki którym jeszcze skutecznie odbierają wszystkie bodźce z otoczenia oraz wykonują wszelkie czynność.

Zadbajmy zatem, aby zapewnić im optymalne warunku również pod względem oświetleniowym – do zabawy, nauki i odpoczynku.