Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

dzwonek bezprzewodowy
Poradnik

Jak wybrać dzwonek bezprzewodowy do domu?

Dopóki nie stoimy przed wyborem własnego alarmu do drzwi, nie zastanawiamy się szczególnie nad jego cechami. Wcześniej istniały tylko gongi przewodowe, jednak wraz z rozwojem technologii coraz popularniejsze robią się nowoczesne rozwiązania. Dzwonki bezprzewodowe to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych modeli na kablu. Trudno sobie wyobrazić drzwi wejściowe do domu, bez takiego urządzenia. W jaki sposób działa gong bezprzewodowy i czym kierować się przy jego wyborze?

Jak działa dzwonek bezprzewodowy?

Dzwonki bezprzewodowe działają na zasadzie przekazania sygnału dźwiękowego za pomocą fal radiowych. Urządzenie w przeciwieństwie do klasycznych modeli nie posiada okablowania i zasilane jest przez baterię lub w przypadku najnowszych modeli, na zasadzie kinetycznej. Siła użyta do naciśnięcia klawisza dzwonka wytwarza energię do działania urządzenia. W zależności od wyboru gongu do drzwi będzie różnić się zasięgiem, nowoczesne produkty odbierają sygnał radiowy nawet na przestrzeni 150 metrów. Urządzenie można zastosować:

  • przy drzwiach wejściowych,
  • bramie,
  • tarasie,
  • w roli alarmu przywołującego.

Dzwonek bezprzewodowy może pełnić więcej funkcji, niż tradycyjne urządzenia przewodowe. Opcja alarmu przywołującego zaoszczędzi mnóstwo czasu. Idealnie sprawdzi się w restauracji, sklepie, recepcji lub podczas opieki nad osobami obłożnie chorymi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kupując dzwonek bezprzewodowy, warto sprawdzić kilka aspektów, które mogą przekładać się na komfort z użytkowania urządzenia. Ważne cechy gongów to:

  • zasięg — w zależności od tego, w jakim miejscu będzie zainstalowany produkt, należy sprawdzić jaką przestrzeń obejmuje sygnał, im większy zasięg, tym więcej możliwości montażu dzwonka,
  • melodia — warto pamiętać, że sygnał urządzenia będzie roznosił się po budynku codziennie, jeśli dzwonek jest wyposażony w wiele melodii, łatwiejsze będzie dopasowanie jednej z nich do osobistych preferencji,
  • zasilanie — dzwonki bezprzewodowe wykorzystują akumulatory lub baterie, obecnie są także nowoczesne modele zasilane technologią kinetyczną, która jest ekologiczna i nie generuje elektrośmieci.

Zalety dzwonków bezprzewodowych

Dzwonki bezprzewodowe to urządzenia codziennego użytku. Nie powodują jednak nagromadzenia kabli i przewodów, a do tego prezentują się elegancko i nowocześnie. Wyposażone są w wiele melodii, dzięki czemu łatwo jest je dopasować do nastroju domowników. Urządzenie jest przenośne, więc jeśli pełni funkcję sygnału przywołującego, można zmieniać dowolnie jego lokalizację.