Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

Jakie filtry do nawilżaczy powietrza wybrać?
Poradnik

Jakie filtry do nawilżaczy powietrza wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup nawilżacza powietrza, którego zadaniem jest zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu. Urządzenie jest bardzo przydatne i wpływa znacząco na komfort snu. Odpowiednio nawilżone powietrze pomaga zapobiegać chrapaniu i suchości skóry. Po zakupie należy pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać filtr w urządzeniu.

Nawilżacz powietrza – zalety

Szczególnie w okresie grzewczym powietrze w mieszkaniu jest dość suche. Taka sytuacja nie jest korzystna dla zdrowia, gdyż może prowadzić nawet do problemów z oddychaniem. Zbyt suche powietrze w sypialni może znacząco pogorszyć komfort snu i czasami prowadzi do bezsenności. Osoby, które mają suchą skórę i podrażnione oczy powinny obowiązkowo zaopatrzyć się w to urządzenie. Jego działanie korzystnie wpływa także na osoby z alergiami i cierpiącymi na kaszel. Nie tylko w sezonie zimowym nawilżacz się przydaje. Także w letnich okresach jest to obowiązkowy sprzęt. Należy jedynie pamiętać, aby w nawilżaczu był wymieniany regularnie filtr.

Filtry do nawilżaczy powietrza

W każdym nawilżaczu znajduje się filtr powietrza, który wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo działania urządzenia. Filtry do nawilżaczy powietrza pozwalają utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie i stanowią barierę ochronną dla bakterii, które mogłyby przedostać się do powietrza. W zależności od rodzaju nawilżacza na rynku dostępne są różnego rodzaju filtry. Jeśli ktoś decyduje się na zakup nawilżacza ultradźwiękowego, to wewnątrz będzie znajdować się filtr demineralizujący i odwapniający, który zbiera kamień i osad zalegający w wodzie. Nawilżacze ewaporacyjne mają specjalną matę, która zbiera większe zanieczyszczenia. Najważniejsze jest to, aby dobrać odpowiedni filtr do danego modelu nawilżacza. Nie warto także oszczędzać i kupować tanich zamienników, gdyż będą one działały mniej efektywnie, a także szybciej się zużyją.

Filtry do nawilżaczy powietrza – jak wybrać?

Każdy nawilżacz ma filtr, który jest rekomendowany przed producenta urządzenia i pasuje do danego modelu. Źle dobrany może doprowadzić do złego działania lub nawet uszkodzenia sprzętu. Każdy filtr ma model, dzięki któremu łatwiej można dopasować zamiennik. Niektórzy producenci oferują oryginalne filtry i zamienniki wysokiej jakości, które są przez nich rekomendowane. W takim przypadku można pokusić się o kupno zamiennika. Jeśli jednak zamienniki nie są polecane przez producenta, to warto się zastanowić, czy taki filtr będzie działać prawidłowo. Tańsze odpowiedniki wykonane są z gorszych materiałów, a więc nie zapewniają takiej ochrony jak oryginały. Zużywają się one także znacznie szybciej i w końcowym efekcie wcale tańszy filtr nie jest tańszy, bo trzeba kupić nowy po znacznie krótszym czasie.

Jak często należy wymieniać filtr w nawilżaczu powietrza?

Kupując nawilżacz powietrza, należy przed jego użyciem zapoznać się z instrukcją. Jest tam informacja o tym, jak często filtr powinien być wymieniany. Żywotność filtra uzależniona jest od intensywności użycia urządzenia oraz tego, w jakich warunkach nawilżacz pracuje. W przypadku urządzeń ultradźwiękowych wymiana filtra powinna nastąpić po około pół roku. Mata w nawilżaczu ewaporacyjnym natomiast powinna być wymieniona w momencie jej uszkodzenia bądź, gdy zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach w trakcie użycia nawilżacza. Wymiana filtra w nawilżaczu nie jest trudnym zadaniem i poradzi sobie z tym każdy. Należy pamiętać, aby wyłączyć urządzenie i wyjąć wtyczkę z gniazdka. Oczywiście wszystko zawarte jest w instrukcji dołączonej do opakowania i warto się z nią zapoznać przed wymianą filtra.