Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

Poradnik

Kocioł na biomasę — dla kogo to najlepsze rozwiązanie?

Kotły na biomasę cieszą się obecnie dużą popularnością. Wpływ na to mają z pewnością coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz galopujące ceny surowców energetycznych. Czym są kotły na biomasę, jak działają, jakie są ich zalety, a także dla kogo się najlepiej sprawdzą? Po odpowiedzi na te inne pytania zapraszamy do dalszej części artykułu.

Kotły na biomasę — czym są i jak działają?

Pomimo iż Polska słynie ze sporych złóż węgla kamiennego, wciąż poszukuje się nowych, bardziej przyjaznych środowisku sposobów ogrzewania. Jednym z nich są kotły na biomasę. Biomasa to różnego rodzaju materie organiczne oraz resztki ulegające procesowi biodegradacji. Zalicza się do nich: słoma, zrębki drzewne i odpadki domowe takie jak reszki zwierzęce i roślinne. Wszystko to sprawia, że jest to przyjazny środowisku, tani i pozwalający na pozbycie się resztek, rodzaj paliwa.

Obecnie najbardziej popularnym rodzajem biomasy jest pellet, który poprzez spalanie uwalnia energię. Jak to działa?  Kotły na biomasę są prawie bezobsługowe, wystarczy napełnić podajnik  odpowiednim rodzajem biomasy (robi się to raz na kilka dni, a w niektórych modelach wystarcza nawet raz na tydzień), a piec dzięki nowoczesnym systemom sam rozpala pellet, kontroluje płomień i wygasza piec w określonym momencie.

Kotły na biomasę — zalety

Duża popularność kotłów na biomasę wynika z szeregu zalet i korzyści, które za sobą niosą. Do niewątpliwych zalet kotłów na biomasę należą:

  • duża niezawodność i trwałość kotłów;
  • oszczędność i niezależność od paliw kopalnianych;
  • wygoda użytkowania;
  • przyjazność środowisku, dzięki minimalnej ilości wytwarzanych spalin;
  • bezpieczeństwo i komfort użytkowania;
  • czysta kotłownia;
  • minimalna ilość wytwarzanego popiołu;
  • możliwość współpracy z techniką solarną.

Kotły na biomasę — dla kogo najlepiej się sprawdzą?

Kocioł na biomasę to doskonale rozwiązanie dla osób, które cenią sobie oszczędność i wygodę, a jednocześnie chcą dbać o środowisko naturalne. Ponadto rozwiązanie to jest też odpowiednie dla osób niemających dostępu np. do gazu ziemnego, a także tych ceniących sobie bezpieczeństwo, niezawodność i wysoką jakość produktów. Kotły na biomasę to również oszczędność miejsca przeznaczanego na składowanie opału (potrzeba go o wiele mniej niż np. węgla) oraz zminimalizowanie bałaganu w kotłowni (wszystko, co trzeba tam robić to raz na kilka dni uzupełnić podajnik w wybrany rodzaj biomasy). Kotły na biomasę to oszczędność czasu, miejsca i pieniędzy, z jednoczesnym wygodnym ogrzewaniem domu i minimalnym nakładzie pracy podczas obsługi.