Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

łóżko
Poradnik

Łóżka tapicerowane oraz materace – co wybrać?

Sypialnia jest niezwykle ważnym miejscem w każdym domu. Stanowi ona bardzo intymną strefę przeznaczoną zazwyczaj do relaksu oraz odpoczynku. Ich jakość zależy jednak od jednej, bardzo istotnej rzeczy, a mianowicie łóżka, które stanowi obowiązkowy element wyposażenia każdej sypialni. Można wyróżnić wiele rodzajów łóżek oraz materacy, które różnią się od siebie wielkością, wyglądem oraz miękkością. Wszystkie wyżej wymienione parametry mają ogromny wpływ na komfort snu oraz jakość wypoczynku. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu łóżka do sypialni, czym charakteryzuje się dobry sklep z łóżkami oraz dlaczego wygodne łóżko jest tak ważne? Odpowiedzi na wszystkie wyżej postawione pytania poznasz w tym artykule.

Łóżka tapicerowane i drewniane – czym się różnią?

Można wyróżnić dwa standardowe rodzaje łóżek, które są zdecydowanie najczęściej spotykane w większości domów. Zalicza się do nich łóżka tapicerowane oraz łóżka drewniane. Różnią się one przede wszystkim budową oraz wyglądem.

Łóżko drewniane, jak sama nazwa wskazuje, zbudowane jest z drewna, co z kolei przekłada się na wygodę. Jest ono bowiem znacznie twardsze i o wiele gorzej amortyzuje wszelkiego rodzaju uderzenia, co z kolei zwiększa ryzyko powstawania różnego rodzaju urazów. Zaletą łóżka drewnianego jest jednak jego trwałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Łóżko drewniane można również bardzo łatwo dostosować do stylu, który panuje w danym pomieszczeniu.

Jeśli chodzi o łóżko tapicerowane, jest ono obszyte specjalnym materiałem, co przekłada się korzystnie na jego wygląd oraz miękkość. Takie łóżko jest znacznie wygodniejsze oraz prezentuje się bardziej elegancko. Warto wybrać łóżko tapicerowane szczególnie w przypadku, gdy nasza sypialnia utrzymana jest w nowoczesnym stylu. Wygląd oraz wygoda to zdecydowanie największe zalety tego typu łóżka. Do jego wad można natomiast zaliczyć znacznie wyższą cenę niż w przypadku łóżka drewnianego oraz trudność w utrzymaniu czystości. Łóżko tapicerowane bowiem o wiele mocniej przyciąga kurz.

Nowy salon Dreams Design już otwarty - Domoteka

Materac jako najbardziej istotny element łóżka

Niezależnie od tego czy wybierzemy łóżko drewniane czy tapicerowane, niezbędnym elementem łóżka jest materac. To właśnie od materaca w największym stopniu zależy jakość wypoczynku. Warto więc poświęcić tej kwestii nieco uwagi i wybrać materac, który będzie w stu procentach odpowiadał naszym preferencjom. Materace różnią się bowiem od siebie grubością oraz twardością. Znacznie zdrowszy dla kręgosłupa jest twardy materac, jednak dla wielu osób spanie na takim materacu okazuje się dość męczące.