Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

meble na wymiar od Pracownia Kogut Warszawa
Nieruchomości

Meble do domu — gotowe zestawy czy meble na zamówienie?

Jednym z kluczowych i najbardziej wiążących wyborów podczas urządzania mieszkania jest to związane z zakupem mebli. Duży wybór gotowych na rynku rozwiązań może zarówno ułatwić, jak i mocno utrudnić podjęcie ostatecznej decyzji. W tym artykule omówimy więc zalety i wady dwóch głównych kategorii: mebli na wymiar oraz mebli gotowych. Jak dopasować swój wybór do otaczającej nas przestrzeni? Na co się zdecydować i na co zwrócić szczególną uwagę? Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Dopasowanie mebli do wnętrza

Decydując się na zakup mebli gotowych, często jesteśmy zmuszeni na ustępstwa i zmiany aranżacji wnętrz ze względu na nieidealne dopasowanie wysokości lub szerokości gotowych zestawów. Wolne przestrzenie nad szafami to jeden z przykładów, z którymi borykają się osoby urządzające lofty i mieszkania o wysokich sufitach. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wnęk, które nie odpowiadają wymiarami szafom dostępnym od ręki. Wolne przestrzenie pozostałe po ustawieniu mebla często muszą być maskowane, a co za tym idzie, nie do końca optymalnie wykorzystane. Sytuacja maluje się zupełnie inaczej w przypadku decyzji o wyborze mebli na zamówienie. Przed ich produkcją fachowcy dokonują precyzyjnych pomiarów, by dostosować ich gabaryty co do centymetra. Pozwala to na idealne zaaranżowanie pomieszczeń oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni do przechowywania. Jest to szczególnie ważne w przypadku niewielkich pomieszczeń i mieszkań w starym budownictwie. 

Optymalne wykorzystanie przestrzeni 

Meble na wymiar to nie tylko idealne dopasowanie szerokości i wysokości mebli. To również możliwość zaplanowania wnętrz szaf oraz szafek według własnych potrzeb. Przestrzenie mieszczące deskę do prasowania, kosz na pranie, sprzęt sportowy, czy sprzęt AGD to tylko kilka przykładów, które po odpowiednim zaprojektowaniu mogą znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie we własnym domu. Projektując meble na wymiar, warto więc wykorzystać potencjał i poświęcić planowaniu więcej czasu, aby później czerpać radość z możliwości wygodnego przechowywania. Na szczęście również gotowe meble coraz częściej pozwalają na dostosowanie wysokości i układu półek oraz szuflad, na co warto zwrócić uwagę już na etapie researchu. 

Meble na wymiar od Pracowni Kogut Warszawa

Meble na wymiar od Pracowni Kogut Warszawa

Styl i wykończenie 

Kupując gotowe meble, często jesteśmy ograniczeni dostępnymi wzorami, paletami kolorów i opcjami w wykończeniu. Jednocześnie możemy obejrzeć gotowe produkty, dotknąć i zobaczyć, jak prezentują się one na żywo. W przypadku mebli na wymiar nie jest to możliwe, mamy zaś swobodę w wyborze stylu, barw, materiałów i sposobów wykończenia mebli. Projektowanie szaf, szafek i komód od zera pozwala na stworzenie mebli unikalnych, których nie zobaczymy u sąsiada czy znajomych. Jeśli więc podczas aranżacji wnętrza nie tylko funkcjonalności, ale również estetyka mebli i dostosowanie ich do gustu i stylu życia jest ważnym aspektem — zaprojektowanie z fachowcami zabudowy na wymiar będzie dobrym rozwiązaniem. To również świetna opcja dla osób, które marzą o nietypowych meblach: frontach ze stali, kafli lub tablicówki, czyli rozwiązaniach, które nie są dostępne od ręki. 

Trwałość i jakość 

Podejmując decyzję o wyborze mebli, jedną z ważniejszych kwestii do rozważenia jest ich trwałość oraz jakość. Meble na wymiar bardzo często cechują się większą wytrzymałością w porównaniu do gotowych rozwiązań. Gdy gotowe komplety wykonane są często z drewna klejonego, polywood i sztucznego konglomeratu, projektując meble na zamówienie, możemy zdecydować się na lite drewno, metal lub naturalny kamień. To czy potrzebujemy solidnych mebli na lata, zależy przede wszystkim od wykorzystania wnętrza i planów na przyszłość z nim związanych. 

Termin realizacji 

Zaletą mebli gotowych jest ich częsta dostępność od ręki. Wystarczy wejść, obejrzeć i zapłacić, by jeszcze tego samego wieczoru cieszyć się meblem w swoim domu. Meble projektowane na wymiar wiążą się z dłuższym czasem oczekiwania — nawet do kilku tygodni. To kolejny aspekt, o którym warto pamiętać, planując np. szybkie wprowadzenie się do mieszkania. Z terminem realizacji wiąże się również kwestia montażu. Meble gotowe często wymagają od kupującego zdolności manualnych i samodzielnego złożenia. Przygotowywane na zamówienie — zmontuje za nas wyspecjalizowana firma. 

Cena 

Ostatnią, dla wielu najważniejszą kwestią decydującą o wyborze mebli jest ich cena. W przypadku mebli gotowych często jest ona dużo niższa, co wiąże się np. z niższą jakością. Meble na wymiar choć droższe, dają większy wachlarz możliwości i pozwalają na lepsze zaaranżowanie pomieszczeń, 100% wykorzystanie przestrzeni i zaprojektowanie rozwiązań pod indywidualne potrzeby. Cena mebli na wymiar różni się również znacząco w zależności od wybranych materiałów. Zlecenia niestandardowe będą więc nieco droższe. Dadzą nam jednak więcej satysfakcji i dłużej będą cieszyły oko. Wybór szafek i półek zależy zatem zarówno od naszego budżetu, potrzeb i gustu, jak i oczekiwań. Coś, co wydaje się droższe, może pomóc nie tylko w doskonałym zaprojektowaniu przestrzeni, w której będziemy czuli się komfortowo, ale też posłuży nam na dłużej. A to, finalnie będzie korzystniejsze i bardziej efektywne rozwiązanie.

Materiał zewnętrzny