Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

Nieruchomości Poradnik

Oświetlenie w nowoczesnym salonie. Podpowiadamy kilka praktycznych rozwiązań

Współczesne wnętrza są nie tylko efektowne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Wszystko za sprawą szerokiej oferty producentów oświetlenia, którzy dostarczają użytkownikom przeróżnych rozwiązań, co pozwala dopasować lampy do ich indywidualnych oczekiwań. 

Oświetlenie nowoczesnego salonu rzadko ogranicza się do jednej oprawy. Najczęściej jest to kilka różnych opraw oświetleniowych, z których każda pełni inną funkcję. Niekiedy inwestor decyduje się na zastosowanie zestawu opraw, który przejmuje rolę jednej większej lampy. Dostosowanie oświetlenia do charakterystycznych cech wnętrza – jego układu, metrażu oraz pełnionej roli – jest jednym z najważniejszych warunków do spełnienia, jeśli planujemy praktyczną przestrzeń.

Oświetlenie z podziałem na role 

Większa ilość opraw oświetleniowych to nie przypadek. W ten sposób architekci i projektanci wnętrz mogą zagwarantować funkcjonalność pomieszczenia. Każda z wprowadzonych do niego opraw lub grup opraw (pamiętajmy, że jedna lampa może zostać zastąpiona przez większą instalację świetlną) zostaje przypisana do określonej strefy. Dzięki temu inwestor może zaplanować oświetlenie w taki sposób, by dokładnie odpowiadało potrzebom użytkowników i odzwierciedlało funkcje konkretnej strefy.

Najczęstszy schemat powtarzający się w wielu współczesnych wnętrzach to podział na oświetlenie ogólne, którego zadaniem jest rozjaśnić równomiernie całe pomieszczenie oraz oświetlenie strefy wypoczynkowej salonu i oświetlenie jadalni. Ponieważ niektóre salony pełnią także szereg innych funkcji, możemy się też spotkać z oświetleniem miejsca wydzielonego do pracy biurowej, nauki albo nocnego wypoczynku.

Choć niektórych dziwi taka ilość opraw we wnętrzu, warto pamiętać, że w ten sposób każda z wydzielonych stref stwarza komfortowe warunki do czynności, dla której została przeznaczona.

Nowoczesne oprawy o różnej funkcji

Szeroki wybór opraw oświetleniowych pozwala dopasować lampy do każdej z wymienionych wyżej stref, gwarantując jej funkcjonalność i efektowny wygląd. Wśród nich na uwagę zasługują z pewnością nowoczesne rozwiązania, których dostarczają Lampy.it. Znajdziemy tam zarówno oprawy o klasycznych kształtach, jak i bardzo oryginalnych i nieoczywistych. 

W tym miejscu warto też zaznaczyć, że nowoczesne wnętrze nie wymaga od inwestora wprowadzania do salonu opraw wywodzących się z tej samej serii, a więc identycznych pod względem formy. Istnieje tutaj pewna dowolność, która pozwala na aranżację salonu z udziałem lamp o różnych funkcjach niekiedy nawet dość mocno różniących się pod względem designu. Są jednak pewne granice, których przekraczanie, może okazać się ryzykowne. Chodzi tu o montaż opraw całkowicie różnych pod względem stylistycznym, co mogłoby wprowadzić do wystroju sporo chaosu. Dlatego zdecydowanie bezpieczniej jest trzymać się jednego stylu, który pozwoli na stworzenie spójnej i miłej dla oka kompozycji.

Wśród nowoczesnych opraw znajdziemy zarówno lampy wiszące, jak i kinkiety, plafony i lampy stojące. Możliwości aranżacyjne z ich udziałem są niemal nieograniczone. Od aranżacji bardzo spokojnych i pozbawionych szaleństwa, po wyróżniające się niezwykłymi formami, zaskakujące i niecodzienne. Wyszukane kształty niektórych z nich to niemała gratka dla osób poszukujących niebanalnych rozwiązań. Niejednokrotnie pojawia się w nich asymetria, motywy zaczerpnięte ze świata przyrody, a nawet wprost z pokoju dziecięcego. Wystarczy wspomnieć o takich lampach jak Balloon, Snake, czy Birds. Niezwykły urok, który wnoszą do wnętrza, przekonuje wiele osób ceniących nowoczesne rozwiązania. I choć trudno tu mówić o bogactwie zastosowanych materiałów, oświetlenie w ich wydaniu bez wątpienia urzeka formą.