Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

najlepsze rury w instalacji wodnej
Budownictwo

Rury w instalacji wodnej – odporne na mróz

Instalacja wodna w miejscach, które są narażone na działanie niskich temperatur musi być trwała. Jeżeli nie chcesz, co chwilę borykać się z problemem popękanych rur w instalacji wodnej, musisz wybrać te, które będą wytrzymałe na mróz. Sprawdź, jakie rury najbardziej pasują do twojej instalacji.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rur, które można stosować w instalacji wodnej. Do wyboru mamy rury stalowe, rury miedziane oraz rury z tworzywa. Każde z nich mają zarówno wady jak i zalety. Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu daną instalację chcemy zamontować.

Rury stalowe

Rury te, ze względu na stosunek ceny do jakości i trwałości, można spotkać najczęściej w instalacjach wodnych. Rury stalowe mają stosunkowo małą rozszerzalność cieplną, a także są sztywne, dzięki czemu nie trzeba ich dodatkowo mocować. Jednak ich niewątpliwą wadą jest to, że są narażone na korozję, a także po pewnym czasie, może pojawić się w nich kamień. Co więcej, rur stalowych nie zainstalujemy samodzielnie, ponieważ do ich montażu potrzeba specjalistycznego sprzętu.

Rury miedziane

Rury z tego materiału są nieco droższe od stalowych, jednak wydaje się, że są lepszym wyborem do instalacji wodnej. Rury miedziane są przede wszystkim elastyczne, a przy tym trwałe, odporne zarówno na wysokie jak i na niskie temperatury, dodatkowo nie korodują. Ponadto, instalację z rur miedzianych jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, co w przypadku rur stalowych jest raczej niemożliwe.

Rury z tworzywa

Rury z tworzywa wykorzystywane w instalacji wodnej, to zazwyczaj rury z PVC. Są tanie i bardzo elastyczne, do montażu nie wymagają specjalnych narzędzi. Jednak na tym, zalety rur z tworzywa się kończą. Rury z PVC są nieodporne na wahania temperatury, co wpływa na strukturę tworzywa, a to często przyczynia się do pękania rur. Dlatego też, jeżeli jednak zdecydujemy się wykonać instalację wodną z rur PVC należy je zabezpieczyć na zimę otuliną izolacyjną.