Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

Zasłony do salonu
Spółdzielnie

Zasłony do salonu – czym kierować się przy wyborze?

Zasłony do salonu są nieodłącznym elementem każdego pięknie urządzonego wnętrza. Domownicy powinni być zadowoleni z tego, że mają do wyboru wiele różnych rozwiązań, dlatego nie ma problemów z tym, aby dopasować zasłonę do swoich indywidualnych preferencji. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby podjąć w tym zakresie samodzielną decyzję może się zdecydować na skorzystanie z pomocy dekoratorów wnętrz. Zasłony powinny pasować do salonowych mebli, ścian oraz rozmaitych dodatków.

Zasłony do salonu – na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Dobierając zasłony do salonu w pierwszej kolejności warto przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości. Szczególną uwagę przykłada się do wyboru długości zasłon. W tym przypadku klienci mogą się zdecydować na zasłony:

  • długie,
  • krótkie.

Krótkie modele są znacznie praktyczniejsze, ponieważ wpuszczają do salonu zdecydowanie więcej światła, a poza tym nie zabierają tak dużo miejsca, jak długa zasłona. Ich wadą jest jednak mało estetyczny wygląd, dlatego chętnie sięga się po nie zwłaszcza w przypadku nieco mniejszych pomieszczeń. Lepiej zawiesić je np. w kuchni lub pokoju gościnnym.

Długa zasłona do salonu prezentuje się zdecydowanie korzystniej i bardziej elegancko. W większości przypadków posiada wyeksponowane zakończenie. Kończą się tuż nad podłogą lub też nawet na niej leżą. To doskonała oprawa wizualna dla salonowego okna. Istotny jest też dobór koloru zasłon. Projektanci wnętrz chętnie polecają swoim klientom modele w odcieniach błękitu, seledynu i szarości.

zasłony do salonu

Zasłony do salonu – na jaki materiał postawić? Co z upięciem?

Zasłony do salonu są tworzone z różnych materiałów. Nie da się ukryć, że salon jest pomieszczeniem reprezentatywnym, w którym przyjmuje się swoją rodzinę oraz gości. W związku z tym warto zadbać o to, aby królowały w nim lekkie i zwiewne tkaniny, nadające salonowi schludności i atrakcyjnego charakteru. Idealnym wyborem okażą się:

  • tiul,
  • woal,
  • szyfon,
  • len.

Nieco inaczej sprawa wygląda z pomieszczeniami aranżowanymi na styl glamour. W takim przypadku lepiej prezentują się nieco cięższe i grubsze zasłony (np. z bawełny, weluru, aksamitu lub poliestru). Latem sprawdzą się zasłony wykonane z tkanin zaciemniających.

Atutem zasłon do salonu jest z pewnością to, że można je upinać na kilka różnych sposobów. Oczywiście w razie potrzeby można się zdecydować na rozciągnięte i gładko rozłożone modele, ale większą popularnością cieszą się zasłony z upięciami w formie przelotek, marszczących taśm i flexów (zwłaszcza przy nieco szerszych produktach).