Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

Nieruchomości

Zmień swój dom dzięki odpowiedniemu oświetleniu!

Projektując wnętrze domu, oświetlenie nie może być czymś dodatkowym. Chociaż być może nie zdawałeś sobie z tego sprawy, dobre oświetlenie ma niesamowity potencjał, aby zmienić każdą przestrzeń. W tym artykule podsuwamy ciekawe pomysły i sugestie związane z projektem oświetlenia w Twoim domu.

Stwórz równowagę między funkcjonalnym i estetycznym oświetleniem
Nie trzeba dodawać, że Twój plan oświetlenia musi dbać o funkcjonalność, ale musi też dobrze wyglądać. Bez odpowiedniego oświetlenia atmosfera, którą tak bardzo starasz się stworzyć, zostanie utracona. Tak więc, mimo że zdecydowanie potrzebujesz lamp nad biurkiem, powinieneś również spróbować stworzyć odpowiednią atmosferę w swoim salonie poprzez głębię i fakturę oświetlenia.

Utwórz plan oświetlenia z warstwami

Twój plan oświetlenia musi uwzględniać te trzy rodzaje oświetlenia: oświetlenie ogólne, oświetlenie zadaniowe i oświetlenie akcentujące. Oświetlenie ogólne zapewnia ogólne oświetlenie i jest zasadniczo tym, co pomaga widzieć i chodzić. Prawie zawsze pochodzi z górnych opraw oświetleniowych, takich jak lampy sufitowe, kinkiety i żyrandole. Oświetlenie zadaniowe pomaga wykonywać określone zadania, takie jak przenośna lampa oświetlająca książkę podczas czytania. Oświetlenie akcentujące dodaje pomieszczeniu dramatycznego zainteresowania i jest zwykle zapewniane przez skupione światła – na przykład światło punktowe nad obrazem lub światło podkreślające fakturę ściany.

Każde pomieszczenie powinno mieć różne opcje oświetlenia

Oświetlenie to zdecydowanie jedno z najważniejszych narzędzi w arsenale projektanta wnętrz. Odpowiednie oświetlenie może urozmaicić lub zepsuć wnętrze – rozegra elementy aranżacji i pozwoli w pełni cieszyć się domem. Może ustawić nastrój na spokojny, spokojny wieczór… lub hałaśliwą noc rozrywki dla przyjaciół. Po prostu zmieniając opcje oświetlenia w domu, możesz zmienić świat wnętrza.

Chociaż to, co ostatecznie wybierzesz, będzie oparte na twoich osobistych preferencjach, oto kilka wskazówek dotyczących rodzaju światła, którego potrzebujesz w każdym pokoju i miejsca, w którym należy je umieścić!

Oświetlenie przedpokoju

Zaplanuj ciepłą lampę wiszącą lub miękkie oświetlenie wpuszczane, które zapewni wystarczającą ilość światła w korytarzu i nada ton pozostałej części projektu domu .

Oświetlenie kuchenne

Twoje miejsca pracy, takie jak blaty, mogą mieć oświetlenie podszafkowe, podczas gdy blaty śniadaniowe mogą mieć opuszczane światła powyżej, aby zapewnić skupione oświetlenie. Wentylatory nad płytą grzejną zwykle mają wbudowane światła, które okazują się wystarczające do oświetlania obszaru gotowania. Słabe oświetlenie kuchni  może być rzeczywiście bardzo niepokojące – więc zaplanuj ten pokój ostrożnie.

Oświetlenie sypialni

Oświetlenie sypialni nigdy nie powinno być ostre. Oświetlenie wpuszczane w sufit działa dobrze i powinno być uzupełniane przez lampy na szafkach nocnych oraz kinkiety po obu stronach luster i szafek toaletowych. Szafy mogą mieć oświetlenie maskownicy lub oświetlenie wewnętrzne, które włącza się po otwarciu drzwi, dzięki czemu wewnętrzne półki są dobrze widoczne. Ściemniacze przymocowane do sypialni na ścianie lub suficie pozwalają stworzyć miękką i kojącą atmosferę sprzyjającą zasypianiu.

Oświetlenie salonu

Jest to dobre miejsce, w którym bardzo dobrze sprawdzają się reflektory punktowe lub oświetlenie wnękowe w suficie. Głównym źródłem światła może być żyrandol umieszczony centralnie na miejscu do siedzenia. Wysokie lampy narożne pięknie wyglądają w rogach, a także możesz rozważyć umieszczenie lamp akcentujących nad obrazami lub teksturowaną ścianą, aby dodać dramatyzmu.

oświetlenie salonu z niebieskimi kanapami

Oświetlenie jadalni

Dobrze zaprojektowana kratka oświetleniowa nad stołem zapewnia skupione światło i można ją włączać podczas jedzenia. Kinkiety lub lampy sufitowe mogą zapewniać oświetlenie ogólne, podczas gdy lampy podłogowe lub stołowe mogą oświetlać ciemne zakamarki.

Oświetlenie łazienkowe

Zaprojektuj swoją łazienkę za pomocą świateł nad lustrem i reflektorów sufitowych do oświetlenia ogólnego.

Balkony i tarasy

Balkony i tarasy to przestrzenie, w których można spędzić relaksujący i przyjemny wieczór z rodziną i przyjaciółmi. Światła ogrodowe na poziomie podłogi, które tworzą ciekawe cienie w roślinach i wokół nich, to świetny pomysł na tę przestrzeń. Kolorowe abażury mogą działać na swój własny rodzaj magii i po włączeniu wyglądać bardzo ładnie.

Ostrożnie wybierz oświetlenie i dostosuj jego warstwy, aby uczynić każde pomieszczenie wyjątkowym. Jeśli Twój plan oświetlenia nie jest dobry, Twoje wnętrze nie będzie działać tak, jak tego oczekujesz, bez względu na to, ile pieniędzy wydasz.