Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

Porady

5 zasad, których musi przestrzegać posiadacz kredytu hipotecznego

Ponad 2 miliony Polaków musiało pożyczyć pieniądze od banku, aby kupić nieruchomość. Większość z nich regularnie spłaca swoje zobowiązania. Niewykluczone, że i Ty jesteś w tym gronie – masz lub planujesz mieć do spłacenia kredyt hipoteczny. Zapewne świetnie sobie radzisz z jego obsługą i nie masz żadnych większych problemów finansowych. Przyszłość trudno przewidzieć, a przypadki losowe zdarzają się każdemu. Warto przestrzegać kilku żelaznych zasad, które przygotują Cię na gorsze czasy:

Nadpłacaj swój kredyt

Jest to o tyle istotne, że pozwala Ci zabezpieczyć się na wypadek nagłego braku gotówki. Wystarczy kilka nadpłaconych rat, abyś przez parę miesięcy mógł spać spokojnie. Każde dodatkowe pieniądze: z premii, nagrody, dodatkowej pracy, przeznaczaj na spłatę kredytu. Sprawdź, czy bank nie pobierze od Ciebie dodatkowej prowizji za wcześniejszą spłatę. Zwykle, po trzech latach od zaciągnięcia zobowiązania, nie powinien. Jeśli jednak jest inaczej, po prostu odkładaj pieniądze na oprocentowane konto oszczędnościowe i jak tylko bank przestanie doliczać dodatkowe koszty, natychmiast nadpłać kredyt.

Sprawdzaj swój bank

Kredyt hipoteczny zaciągasz na wiele lat. W międzyczasie zmieniają się warunki rynkowe, dochodzi do fuzji miedzy bankami, zmieniają się regulaminy. Oferta, z której korzystałeś kilka lat temu, może być na dzień dzisiejszy mało korzystna. Jeśli zauważysz dodatkowe opłaty, negocjuj je z bankiem. Możesz także rozważyć refinansowanie kredytu i przeniesienie go do innego, konkurencyjnego banku.

Kontaktuj się z bankiem

Otwieraj korespondencje, odczytuj maile, zaglądaj do systemów bankowości elektronicznej. Bank, może informować Cię o zmianach opłat czy prowizji, może także przesyłać wezwania do zapłaty raty. Unikanie kontaktu nic Ci nie daje. Także w przypadku, gdy masz trudność ze spłatą raty, zadbaj o kontakt. Bankierom wcale nie zależy na przejęciu Twojej nieruchomości, wolą zmienić harmonogram spłat, czy dać Ci chwilę „urlopu kredytowego”. Nic jednak nie zdziałasz unikając konfrontacji.

Nie zaciągaj kolejnych zobowiązań

Podjąłeś decyzję o zakupie nieruchomości, natomiast na resztę wydatków po prostu musisz zaoszczędzić. Kolejne kredyty mogą Ci tylko utrudnić obsługę tego najważniejszego zobowiązania i wpędzić w kłopoty. Po prostu, nie przywykaj do życia za cudze pieniądze.
Skompletuj wszystkie dokumenty, związane z kredytem i przechowuj je w jednym miejscu. Kredyt bierzemy na tak długo, że często część dokumentacji nam umyka w trakcie np. remontów. A kredyt może mieć wpływ nawet na życie Twoich dzieci. Pilnowanie dokumentacji, wykonanie jej kopii i zgranie w chmurze to Twój obowiązek.