Automatyczne systemy przeciwpożarowe są coraz chętniej stosowane w wielu budynkach. To dobre rozwiązanie zarówno w miejscach użyteczności publicznej (np. centra handlowe, firmy, hale magazynowe, parkingi) oraz w budynkach mieszkalnych, blokach i domkach jednorodzinnych. Automatyczny system przeciwpożarowy szybko i skutecznie wykrywa zagrożenie oraz alarmuje straż pożarną. Jak działa? Jakie ma zalety? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.
Jak działają automatyczne systemy przeciwpożarowe?
Automatyczne systemy przeciwpożarowe mają za zadnia już od pierwszych chwil wykrycia dymu w pomieszczeniach, włączyć alarm i automatycznie powiadomić najbliższą jednostkę straży pożarnej. Za sprawą urządzeń, które wchodzą w skład takiego systemu
(czujniki dymu, czujniki ciepła, sygnalizatory i centrala alarmowa a nawet i podstawowe elementy gaśnicze) bardzo szybko można wykryć dym oraz podjąć działania zmierzające do jego usunięcia. Nowoczesna technologia sprawia, że nie ma tu mowy o fałszywych alarmach lub niezareagowaniu przez system na pojawiające się zagrożenie. To duży plus urządzenia, które jest tak skonstruowane, by reagować na każde pojawienie się choćby odrobiny dymu.
Zalety automatycznych systemów przeciwpożarowych
Takie systemy coraz częściej montowane są przez klientów w domach jednorodzinnych. Dzięki nim czujemy się bezpiecznie i komfortowo, zarówno jak przebywany na terenie domu, jak i poza nim. System też pozwala wykryć zagrożenie już w chwili pojawienia się dymu a szybko powiadomiona straż pożarna, podejmuje akcje gaśniczą. Automatyczne systemy przeciwpożarowe są bardzo trwałe i niezawodne. Nie przeszkadzają mu inne elektroniczne urządzenia domowe. Nie zakłóca jego działania alarm czy monitoring. Doskonałą ich zaletą jest również możliwość zaprogramowania systemu tak, by informował właściciela o każdym zagrożeniu na jego telefon komórkowy (to idealne rozwiązanie sprawdza się, gdy jesteśmy w pracy lub na urlopie).
Gdzie warto zamontować takie systemy?
Automatyczne systemu przeciwpożarowe powinny bezwzględnie pojawić się w miejscach użyteczności publicznej, takich jak np. szkoły, centra handlowe, kina, teatry czy parkingi. Ich montaż (nawet w bardzo uproszczonej formie) korzystnie wpływa na bezpieczeństwo osób i samego mienia. Bezpieczeństwo ludzi i ewentualna szybka ewakuacja powinna być priorytetem dla każdego właściciela owego miejsca. Również w blokach i domach jednorodzinnych, ten system znajdzie zastosowanie. Ogień jest tak szybkim żywiołem, że bardzo szybko rozprzestrzenia się i powoduje wielkie szkody. Dlatego też tak ważne jest natychmiastowe jego wykrycie, odpowiednie powiadomienie domowników (np. głośny sygnał alarmowy) i szybkie zawiadomienie straży pożarnej. Takie systemy świetnie sprawdzają się również w fabrykach i magazynach. Automatyka przemysłowa odpowiadająca za cały łańcuch produkcji i zabezpieczeń może inteligentnie sterować takim system zarówno podczas pracy zakładu jak i w nocy kiedy właściciel i pracownicy znajdują się w swoich domach.
Podsumowanie
Jeżeli jesteśmy na etapie budowania nieruchomości, już teraz warto pomyśleć o tym niezwykle cennym zabezpieczeniu. Jeżeli jednak nasz dom już stoi – nic straconego. Automatyczne systemy przeciwpożarowe spokojnie można do niego dostosować. Klienci, którzy posiadają już owe urządzenia, doceniają je za bezpieczeństwo, wygodę, komfort i łatwą obsługę. Poczucie, iż nasz dom jest chroniony przed ogniem to najwyższa wartość.