Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

wywóz gruzu
Budownictwo

Ile kosztuje wywóz gruzu i z czego wynika cena?

Każda osoba prowadząca inwestycję budowlaną, staje przed pytaniem, co zrobić z odpadami budowlanymi. Pojawia się oczywiście pytanie o to, ile kosztuje wywóz gruzu, a niekiedy nawet, co z tym gruzem zrobić. Poniżej skupiamy się na cenie wywozu gruzu.

Cena nieznacznie zależna od regionu

Inflacja mocno wpływa na zmiany cen poszczególnych usług budowlanych — cena wywozu gruzu również jest podatna na burzliwą sytuację w gospodarce. Mimo to widać pewnie — nieznaczne — różnice w cenie wywozu gruzu w odniesieniu do poszczególnych województw naszego kraju.

Jeśli chcemy wywieźć odpady w województwie śląskim, np. miasto Będzin — wywóz gruzu będzie kosztować 800 zł. Jeżeli zamierzamy wywieźć gruz w Województwie dolnośląskim, np. w Wałbrzychu, zapłacimy za usługę ok. 830 zł za kontener gruzu o objętości 7 m³. Nieco taniej będzie kosztować wywiezienie takiej objętości gruzu w stolicy — wyniesie ok. 750 złotych.

Cena wywozu gruzu — czynniki wpływające na jej wysokość

Oczywiście regionalizacja nie jest jedynym czynnikiem, od którego może zależeć wysokość ceny wywozu gruzu. Zresztą, jak to pokazaliśmy wyżej, odgrywa ona stosunkowo niedużą rolę — ceny nie różnią się drastycznie w poszczególnych województwach.

Są inne czynniki — niezależne od miejsca, z którego wywozimy gruz — wpływające w istotnym stopniu na koszt usługi.

Zakres usług

Trzeba pamiętać, że samo hasło wywóz gruzu niewiele nam mówi. Nie wiemy dokładnie, o jaki zakres działań chodzi. A przecież może się okazać, że firma będzie musiała zaangażować pracowników do rozbiórki obiektu, zapełnienia gruzem kontenera, jak również dotarciem w trudno dostępne miejsce.

Zanim zdecyduje się na wynajem gruzu, trzeba poprzedzić działania rozmową na temat cennika i dokładnego określenia wymaganych działań.

Objętość gruzu do wywiezienia

Łatwo się domyślić, że ilość gruzu, którą firma musi wywieźć, również wpływa na koszt usługi. 

Typ gruzu

Zdarza się, że firmy liczą w inny sposób usługę wywozu gruzu w zależności od jego rodzaju. Trzeba pamiętać, że wyróżnia się kilka rodzajów gruzu:

  • gruz czysty — jest to rodzaj gruzu, który nie zawierają substancji niebezpiecznych ani zanieczyszczeń organicznych. Jest to gruz, który pochodzi głównie z normalnych prac budowlanych, takich jak rozbiórka ścian, fundamentów, podłóg itp., bez udziału substancji takich jak azbest, chemikalia, substancje ropopochodne lub materiały organiczne. Ten rodzaj gruzu jest najbardziej wartościowy. Można go ponownie wykorzystać.
  • Gruz mieszany — gruz mieszany ma zdecydowanie mniejszą wartość, ale także nadaje się po uprzednim oczyszczeniu do ponownego wykorzystania w pracach budowlanych. Aby uznać gruz za mieszany, nie mogą w nim występować m.in. odpady niebezpieczne, różnego rodzaju opakowania po materiałach budowlanych, szklane przedmioty i wszelkiej maści opakowania.
  • Gruz zanieczyszczony — ostatni rodzaj to gruz, który nadaje się tylko i wyłącznie do utylizacji. Cena wywozu takiego gruzu będzie zdecydowanie najniższa. 

Jak widać powyżej, na pytanie, ile kosztuje wywóz gruzu, nie ma jednej odpowiedzi. Taką usługę firmy muszą każdorazowo wyceniać. Na szczęście na rynku działa wiele przedsiębiorstw świadczących takie usługi. Ta sytuacja sprawia, że zawsze można znaleźć usługę w atrakcyjnej cenie.