Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

izolacja balkonu
Budownictwo

Skuteczna i trwała izolacja balkonu przed wilgocią

Taras czy balkon to ważny element budowy, które trzeba poprawnie wykonać. Nie jest to proste zadanie, gdyż prace te trzeba wykonać tak, aby zapewnić bezawaryjną trwałość balkonu na lata. Sprawdź jak powinna zostać przygotowana izolacja balkonu krok po kroku.

Hydroizolacja balkonu

Hydroizolacja balkonu jest równie ważna, jak wykonany szczelnie dach czy też fundamenty domu. Obecnie na rynku budowlanym istnieje bogata oferta produktów służących do izolacji, które to są niezbędne zarówno podczas budowy nowej konstrukcji, jak i renowacji starej. Odpowiednie produkty do izolacji tarasów oraz balkonów są najlepszym sposobem na ochronę betonu przed uszkodzeniem. Otóż warto pamiętać o tym, że z powodu zmiennego klimatu jest on narażony na skrajnie, niskie temperatury. Kolejnym niekorzystnym zagrożeniem jest woda. Poprzez brak odpowiedniej izolacji przedostaje się ona przez wszelkie szczeliny oraz pęknięcia do wewnątrz, co jest często przyczyną wilgoci na balkonie. Woda w zimie zamarza i może rozsadzać strukturę betonu. To z kolei powoduje jego osłabienie, co w konsekwencji może doprowadzić do zawalenia się balkonu.

Produkty budowlane służące do termoizolacji balkonów i tarasów

Jednym z powszechnie używanych produktów do izolacji balkonów są folie w płynie. Są to skuteczne preparaty gotowe do użytku, które idealnie przylegają do większości podłoży i skutecznie chronią je przed nasiąkaniem wodą czy też pękaniem. Ponadto w wielu sklepach budowlanych są dostępne specjalne izolacje przeciw wodne w formie mas uszczelniających, które to z powodzeniem sprawdzą się nie tylko na balkonie lecz także w garażu oraz w piwnicy. Aby szczelnie wykończyć posadzkę na tarasie lub balkonie, warto też sięgnąć po specjalny klej o właściwościach izolacyjnych. Dzięki niemu można nie tylko dokładnie przymocować płytki, lecz także uchronić podłoże przed działaniem wody oraz zmiennych temperatur na dworze.

Skuteczna izolacja balkonu – położenie minimum dwóch warstw

Prace związane ze szczelną izolacją tarasu czy balkonu nie należą do łatwych. Decydując się na takie roboty budowlane warto zrobić to dobrze, by zapewnić trwałość na lata. Otóż warto pamiętać o tym, że do dobrej izolacji nie wystarczy samo betonowe podłoże, na które nakłada się klej, a następnie płytki lub inną powłokę wykończeniową. Jeśli beton ma przetrwać wiele lat, trzeba go profesjonalnie zabezpieczyć. Dobra izolacja tarasu powinna składać się przynajmniej z dwóch warstw, ale nie zaszkodzi również trzecia warstwa.
Podstawowa izolacja balkonu kładziona jest bezpośrednio na warstwę betonu. Do jej wykonania trzeba wybrać izolację bitumiczną, która to bez problemu przyklei się bezpośrednio do podłoża. Niezwykle ważne jest, aby wprowadzić ją na strefę cokołową ścian. Wówczas to wilgoć nie będzie skraplała się po murach oraz nie będzie wnikała w szczeliny pozostawione w rogach tarasu. Z kolei drugą warstwę należy położyć tuż pod płytkami ceramicznymi. I tutaj właśnie niezawodna okazuje się folia w płynie. Jej zaletami jest łatwość oraz szybkość kładzenia.Dzięki temu praktycznemu materiałowi można dokładnie wypełnić ewentualne szczeliny.