Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

Co czy elektryczny? Jaki grzejnik do łazienki?
Mieszkanie

Jaki grzejnik do łazienki wybrać? CO czy elektryczny?

Grzejniki łazienkowe to niezwykle ważne elementy wyposażenia, pewnie dlatego więc ich wybór często przysparza nie lada problemów. Wiele z nas zastanawia się która forma grzejnika będzie najlepsza i najbardziej ekonomiczna. Na rynku znajdziemy zarówno tradycyjne grzejniki, jak i te elektryczne. I tu rodzi się pytanie: grzejnik łazienkowy co czy elektryczny? Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zobacz jaki grzejnik do łazienki wybrać.

Grzejnik łazienkowy CO czy elektryczny?

Grzejniki łazienkowe dzielimy w zależności od sposobu zasilania ich w ciepło. Najbardziej tradycyjne są grzejniki CO- często określane jako grzejniki wodne, które zasilane są bezpośrednio z instalacji centralnego ogrzewania. Drugim rodzajem grzejników są grzejniki elektryczne, które zasilane są specjalną grzałką elektryczną. Bardzo często stosuje się już tzw. grzejniki wodno-elektryczne, które to w czasie sezonu grzewczego zasilane są ciepłem z instalacji c.o., zaś po sezonie za pomocą grzałki elektrycznej. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet, a wśród nich wymienia się np. możliwość ogrzania łazienki w chłodny, wiosenny lub letni dzień, czyli zdecydowanie poza panującym sezonem grzewczym, gdy ogrzewanie domu czy mieszkania jest po prostu wyłączone.

Zalety grzejników elektrycznych

Zwykle grzejniki elektryczne służą nam przez cały rok jako np. suszarki na ręczniki, a w aktualnych ofertach sklepów znajdziemy nowoczesne grzejniki elektryczne, gdzie grzałki sterowane są elektronicznie. Dzięki takiemu rozwiązaniu sami decydujemy, kiedy chcemy włączyć grzejnik, zaś koszty jego eksploatacji, są już one dużo niższe niż kiedyś (nowoczesne grzejniki pobierają zaledwie 0,1 W energii w stanie czuwania). Nowoczesne sterowanie/regulacja temperatury sprawiają, że do wysuszenia ręczników i podgrzania temperatury w łazience np. latem, nie potrzeba dużo energii, a wystarczające już jest kilkadziesiąt watów. Aby system ten był jak najbardziej ekonomiczny, niezwykle ważna jest możliwość korzystania z automatycznych trybów pracy, ponieważ to właśnie one umożliwiają optymalne zużycie energii.

Grzejniki wodno-elektryczne

Grzejniki wodno-elektryczne są podłączane do instalacji c.o., tak samo jak grzejniki wodne. Ich zaleta jest to, że mają dodatkową grzałkę elektryczną, która wbudowana jest w jeden z kolektorów, a dzięki temu, podobnie jak w przypadku grzejników elektrycznych, możemy z nich korzystać przez cały rok. Dodatkowa grzałka elektryczna najczęściej sprzedawana jest razem z grzejnikiem (drabinką) lub można ją dokupić oddzielnie, jednak znalezienie odpowiedniej grzałki nie jest problemem, ponieważ większość z nich pasuje do wszystkich grzejników wodno-elektrycznych. Grzałkę możemy dobrać do mocy grzejnika, przy czym zwykle zaleca się, aby moc grzałki była mniejsza od mocy grzejnika (zazwyczaj o co najmniej 100-150 W). Jeżeli chodzi o koszty utrzymania, zazwyczaj są one porównywalne do grzejników elektrycznych, dlatego też ciężko jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze czy bardziej ekonomiczne. Wybór odpowiedniego ogrzewania zależy od możliwości instalacyjnych, które często są odgórnie założone w danym typie budynku.