Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

meble w stylu skandynawskim
Porady

Meble w stylu skandynawskim – czym się charakteryzują?

W trzeciej dekadzie XXI wieku styl skandynawski staje się najpopularniejszym sposobem urządzania wnętrz w Polsce. Wspomniany system architektoniczny, wedle przeprowadzonych na przełomie lat 2021-2022 badań, ma w swoich domach ponad 20% ankietowanych obywateli naszego kraju i jest to wartość wysoka przy 2% deklarujących styl prowansalski czy 15% preferujących styl klasyczny. Co jest tajemnicą sukcesu stylu skandynawskiego i jakie meble dobrać by osiągnąć go również w swoim wnętrzu?

Styl skandynawski – historia i charakterystyka

Specyficzny, skandynawski styl architektury wnętrz, bierze swój początek w XVIII wieku zwanym w Skandynawii epoką gustawiańską. Wówczas tereny Norwegii, Szwecji i częściowo Finlandii znajdowały się pod władztwem dynastii Wazów, której przedstawiciele pasjonowali się kulturą i architekturą. Jednak z racji skromnych zasobów finansowych i surowcowych ówczesnej monarchii szwedzkiej styl wnętrz był skromniejszy niż w państwach Europy centralnej, bazował też głównie na tym, co dostępne było na miejscu – drewnie i cegle. Meble i wystrój nie mogły być jak w Europie Południowej ciemne, ponieważ Skandynawia cechuje się małą ilością słońca w ciągu roku. Dbano więc o dobre doświetlenie budynków i dążono do wnętrz niemal całkiem białych. Przez cały wiek XIX styl ewoluował, by ostatecznie przybrać dzisiejszą formę. 

Cechą stylu skandynawskiego, w zgodzie z historycznym fundamentem, jest dążenie do uzyskania piękna przy wykorzystaniu takich surowców jak drewno, cegła i przy utrzymaniu minimalizmu z dominacją kolorów jasnych. W stylu skandynawskim proste linie są połączone z czystą i świeżą estetyką. Wnętrza niemal całkowicie białe wyposażone są w kontrastujące z nimi drewniane podłogi, meble i liczne ozdoby ścienne również drewniane bądź metalowe. Ozdoby te zazwyczaj są proste i harmonijnie wpisują się w lekki charakter pomieszczeń norweskich. Pożądanym elementem wnętrz w stylu północnym są też rośliny, które doskonale komponują się w białych, lekkich wnętrzach. Skandynawski design stał się nowym klasykiem i pozostaje jednym z najbardziej popularnych stylów projektowania wnętrz na świecie.

Jakie meble dobrać do stylu skandynawskiego?

Nie jest trudno uzyskać olśniewające wnętrza w stylu skandynawskim, które oczarują każdego gościa i będą przyjemnym miejscem codziennego życia. Aby to osiągnąć wystarczy trzymać się określonych reguł projektowych i dokładnie dobrać meble. Te ostatnie powinny być jak najprostsze i użytkowe. Drugim kluczowym czynnikiem jest spójność, ważna w ogóle w architekturze wnętrz. Jeżeli za styl naszego domu czy mieszkania wybieramy motywy skandynawskie, całość wnętrz powinniśmy utrzymać właśnie w takiej aranżacji. Nie można dopuścić do sytuacji, gdy salon będzie na modłę skandynawską, a kuchnia czy pokoje w typie art deco czy modernizmu. Utrzymanie całości mieszkania w jednym stylu ułatwia też malowanie, zakup ozdób i mebli, czyni to cały proces łatwiejszym i tańszym.

Salon w stylu skandynawskim musi mieć przestronne witryny, obowiązkowo duży stół oraz kanapy i fotele. Warto by każdy z tych elementów był albo z surowego drewna albo z tego materiału w jasnym malowaniu. Charakterystyczne dla stylu krajów północy jest też stosowanie półek ściennych, wiszących. W takich miejscach warto wyeksponować książki czy ozdoby. Jeśli zaś mowa o tych ostatnich Skandynawowie kochają stonowane ozdoby salonowe, które świetnie dopełniają surowe wnętrza. Powszechnie stosowane i obecne w norweskich wnętrzach materiałowe poduchy, stalowe drobne konstrukcje ścienne z motywami roślin i zwierząt czy rzeźby sztuki współczesnej mogą być w bardziej wyrazistych barwach, tworząc ciekawy kontrast nadający wnętrzom charakteru. Co do pomieszczeń skandynawskiej kuchni, powinna ona również być utrzymana w stylu surowości i kontrastów. Warto przy tym zadbać by nowoczesne sprzęty AGD skryć za drewnianymi elementami maskującymi co zapewni spójność i wizualne wyrównanie.

Gdzie szukać mebli w stylu skandynawskim?

Na polskim rynku wiele jest sklepów i przedsiębiorstw ogłaszających w swojej ofercie meble i ozdoby skandynawskie. Niestety, spora część takich firm oszukuje klienta oferując produkty niskiej jakości przy negatywnym stosunku jakości do ceny. Często takie meble nie są drewniane, imitują tylko prawdziwie skandynawskie elementy wystroju. Na rynku są jednak sprawdzone sklepy oferujące w swojej ofercie meble w stylu skandynawskim. Do tego typu firm należy bez wątpienia salon meblowy Meble Alfa, który prezentuje szeroką ofertę od skandynawskich komód, regałów, półek ściennych i łóżek po stylowe sofy i narożniki. Warto więc zajrzeć na stronę https://meblealfa.pl/ i zapoznać się z ofertą sklepu.