Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

klimatyczny balkon
Nieruchomości Poradnik

Tworzymy klimatyczny zakątek na balkonie

Jednym z największych problemów osób żyjących w miastach jest brak możliwości odpoczynku na świeżym powietrzu. Mocno zurbanizowane tereny nie zawsze dysponują dostępną do ogółu mieszkańców zielenią urządzoną. Dostanie się do parku miejskiego nierzadko wymaga przejechania wielu kilometrów. Z drugiej strony są też osoby, które nie lubią odpoczywać w miejscach ogólnie dostępnych i pragną odrobiny prywatności. W obu przypadkach doskonale sprawdzi się przestrzeń urządzona na balkonie. Wbrew pozorom nie musi to być wyłącznie kilka kwiatów i ustawiony przy nich leżak. Współczesne balkonowe aranżacje w niczym nie ustępują pięknym ogrodom. Jedyna różnica może dotyczyć powierzchni, którą dysponuje zainteresowany.

Liczne zalety

O tym, że przestrzeń taką naprawdę warto stworzyć, przekonują liczne zalety. Tą, którą doceniamy najbardziej, jest możliwość urządzenia przestrzeni dokładnie według swoim wymagań i upodobań. Kolejna sprawa to prywatność, jakiej nie zaznamy, odpoczywając w parku miejskim. Balkon stanie się oazą tylko dla rodziny i bliskich znajomych, z którymi ta zechce podzielić się wyjątkowymi chwilami przeznaczonymi na relaks. Szczególnie docenić należy również to, że urządzona na balkonie przestrzeń dostępna jest na każde życzenie domowników, a żeby się do niej dostać, wystarczy przekroczyć próg domu. Nie trzeba jechać na drugi koniec miasta, by odpocząć pośród roślinności w ciszy i spokoju, chłonąć ciepło promieni słonecznych i zapomnieć na chwilę o tym, że jesteśmy w środku miasta.

Gdzie szukać pomysłu?

Największą bolączką osób, które pragną stworzyć swój zielony, balkonowy zakątek, jest niewielka przestrzeń. Choć w nowym budownictwie zdarzają się balkony pokaźnych rozmiarów, to przeważnie mamy jednak do czynienia z powierzchnią o niewielkim metrażu, która znacznie ogranicza możliwości aranżacyjne. Jednak nie musi to być przeszkoda, która całkowicie zniweczy plan inwestora i wyeliminuje możliwość urządzenia przyjemnej balkonowej przestrzeni. Warto pamiętać, że nawet na bardzo małych balkonach można stworzyć komfortowe miejsce do odpoczynku. Pomaga w tym szeroki wybór różnorodnych ogrodowych mebli i akcesoriów dostępnych w sklepie Bazkar.pl, a inspirację mogą stanowić realizacje pokazane w branżowych czasopismach oraz portalach internetowych.

Odrobina prywatności

Aranżacje balkonowe mogą niekiedy wymagać odizolowania się od zgiełku ulicznego oraz wścibskich oczu sąsiadów. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań, gdzie jeden balkon usytuowany jest blisko drugiego. Nie każdy ma ochotę na codzienną pogawędkę z sąsiadem przy porannej kawie. W takim przypadku warto zadbać o to, by oddzielić swoją przestrzeń i stworzyć na balkonie więcej prywatności. Doskonale sprawdzają się do tego osłony balkonowe, które jednocześnie ukrywają przed widokiem ogółu wszystko, co na balkonie zostało ustawione. W budowaniu prywatnej przestrzeni pomoże też posadzona roślinność. W zależności od metrażu balkonu mogą to być kwiaty i rośliny pnące, a nawet niewielkie krzewy. Tutaj ogranicza inwestora wyłącznie jego własna inwencja oraz ekspozycja balkonu.

Roślinność na balkonie

Wybór gatunków roślin może być kluczowy dla całej aranżacji. To one przecież będą cieszyć nasze oczy przez cały letni sezon oraz tworzyć namiastkę ogrodu. Z pewnością należy wyeliminować gatunki, które wywołują uczulenie u któregokolwiek z domowników. Jeśli już to zrobimy, można się zabrać do wybierania naszych ulubionych roślin spośród niezliczonej ilości gatunków i odmian dostępnych na rynku. W swoich wyborach należy uwzględniać nie tylko pożądany efekt wizualny, ale także metraż balkonu, możliwość jego odizolowania od ulicy oraz innych balkonów, a także potrzeby siedliskowe rośliny. Gatunki, które preferują stanowiska silnie nasłonecznione, powinny czuć się doskonale na balkonach o ekspozycji południowej i zachodniej. Niestety ekspozycja północna nie będzie dla nich odpowiednia. Z kolei roślinność cieniolubna powinna być osłonięta od silnych promieni słonecznych.

Czas na wybór mebli

Ostatecznie przychodzi czas na wybór wpisujących się w całą kompozycję mebli. Tych, jak wiadomo, jest na rynku pod dostatkiem. Są zróżnicowane pod względem wielkości, kształtu oraz zastosowanych materiałów. Zainteresowani mogą się zdecydować na meble drewniane, aluminiowe, żeliwne, technorattanowe lub wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Do tego dochodzi możliwość doboru odpowiedniego parasola albo markizy, która osłoni przestrzeń przed zbyt silnymi promieniami słonecznymi.

Ostateczny kształt kompozycji może być w całości dziełem inwestora lub uzyskany z pomocą specjalisty. Z całą jednak pewnością powinien odzwierciedlać gust i upodobania zainteresowanych, którzy będą na nim wypoczywać.