Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

orzechy do prania
Poradnik

Złoty środek do prania – orzechy z Neapolu

Ekologia stała się bardzo modną ideologią w ostatnich czasach. Dlatego podążając za potrzebami bycia ekologicznymi i przyjaznymi naturze konsumentów, producenci muszą produkować produktu jak najbardziej eko i naturalne otaczającemu nas środowisku. I z takimi zamysłem powstały orzechy do prania. Czy są one złotym środkiem na wszelkie zabrudzenia?

Orzechy do prania

Jest to jeden z najbardziej naturalnych środków piorących jak dotąd wymyślono. Pochodzi z Indii a dokładnie z Neapolu. Drzewa owocują nawet przez 90 lat. To bardzo długo. Zatem ich wydajność jest wysoce wysoka. Dlaczego zostały wykorzystane jako środek piorący? Dlatego że posiadają niezbędną substancję, dzięki której sam proces odpierania plam nie mógłby w stanie się odbyć. A mianowicie chodzi o saponinę. Wytwarza ona pianę jeżeli podda się ją kontaktowi z ciepłą wodą. Dodatkowym plusem przemawiającym na korzyść orzeszków piorących są ich właściwości zarówno bakteriobójcze jak i grzybobójcze. Jednak czy ich skuteczność można porównać do silnych detergentów chemicznych?

Jak używać orzechów do prania

W momencie gdy rozkruszymy nasze [b]orzechy do prania[/b] uwolnią one szybciej saponinę, co w efekcie da większy efekt piorący. I tak właśnie producent zaleca na opakowaniu postępować przed wrzuceniem ich do prania. Należy je rozdrobnić i wrzucić nawet do skarpetki. A substancja piorąca uwolni się w ten sposób. Do ich zalet można zaliczyć ekonomiczność oraz ekologiczność.

Ile kosztują orzechy do prania

Producenci zapewniają, że całe opakowanie, które kosztuje ok. 20 – 30 zł (czyli tyle co tradycyjny proszek do prania) wystarczy na rok użytkowania (to dużo dłużej niż jeden tradycyjny proszek do prania), jeżeli założymy, że pierzemy ok. 2-3 razy w tygodniu i będziemy dane orzechy wykorzystywali wielokrotnie, ponieważ po jednym użyciu nie tracą one swoich właściwości piorących. Zatem dzięki używaniu orzechów do prania można zaoszczędzić na budżecie domowym w skali roku na detergentach do prania. A ekologiczność zawdzięczają tym, że nie mają żadnych chemicznych dodatków. Sama natura ich tak znakomicie obdarzyła. Dodatkowym plusem jest to, że nadają się one świetnie do prania ubrań alergików, ponieważ nie uczulają. Co się często zdarza przy tradycyjnych detergentach do prania.

No dobrze ale każdy medal ma dwie strony. I tak też jest w tym przypadku. Zatem jakie minusy można zauważyć przy praniu ubrań dzięki orzechom do prania?

Czy orzechy z Neapolu mają jakieś wady?

Pierwszym minusem, który można całkowicie je zdyskwalifikować je całkowicie wśród osób, które przywiązują dużą wagę do zapachu jest właśnie specyficzny zapach, który zostawiają na ubraniach. Jednak można obejść ten problem i dodać do prania kilka kropel olejku eterycznego w swoim ulubionym zapachu. Kolejnym argumentem przemawiającym na nie jest to, że producenci nie zalecają prania ubrań z polaru orzechami, ponieważ mogą one wsiąkać naturalny olej roślinny z orzechów, przez co powodować plamy na ubraniach. No i orzechy raczej nie poradzą sobie z bardzo trudnymi zabrudzeniami. Do takich rodzajów plam raczej trzeba będzie użyć wcześniej jakiegoś odplamiacza, który mija się z ekologicznością. Orzechy do prania także nie nadają się do prania ubrań białych, ponieważ mogą powodować szarzenie.

Sporo znaleźliśmy tych wad, jednak jest jeszcze kilka pozytywów, ponieważ orzechy do prania nie nadają się tylko do prania. Dzięki swoich właściwościom bakteriobójczym i grzybobójczym można je wykorzystać do mycia naczyń w zmywarce a także wykonać z nich odpowiedni roztwór, który świetnie poradzi sobie z czyszczeniem złotej i srebrnej biżuterii czy sztućców. Takim roztworem możemy także czyścić zabrudzenia z tłuszczu czy inne zabrudzenia na panelach, glazurze, meblach czy armaturze kuchennej.

Podsumowanie

Jak widać bycie ekologicznym nie jest takie proste w każdym przypadku, ponieważ różne sytuacje wywierają na nas nacisk użycia jednak nieekologicznych sposobów pozbycia się plam czy zabrudzeń. Zatem złotych środków nie ma, a już na pewno nie ekologicznych.