Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

jak czyścić pędzle malarskie
Poradnik

Jak skutecznie czyścić pędzle malarskie?

Każdy, kto zamierza samodzielnie przeprowadzać remonty czy chce rozpocząć pracę w branży remontowej powinien zdawać sobie sprawę z tego, że inwestycja w dobrej jakości pędzle i malarskie wałki jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Takiej dobrej jakości akcesoria w szczególności przydatne będą, gdy zajdzie konieczność prowadzenia mniejszych czy większych prac remontowych. Co ważne, jeśli o takie narzędzia odpowiednio zadbamy, wówczas z bardzo dużym powodzeniem mogą nam służyć przez bardzo długie lata. Tu koniecznym warunkiem jest jednak odpowiednie ich czyszczenie.

Konstrukcja pędzla malarskiego

Pędzle do malowania to narzędzia bardzo proste, zarówno w użyciu jak i konstrukcji. Pędzle w zdecydowanej większości przypadków jest złożony z wiązki szczeciny (czyli tak zwanego włosia, które wykonywane jest z włókien syntetycznych, roślinnych bądź sierści) oraz trzonka (do użycia którego stosuje się drewno bądź sztuczne tworzywa). Warto wiedzieć, że tak naprawdę to od materiałów zastosowanych do wykonania pędzla zależy wygoda i precyzja w korzystaniu z niego. Do połączenia obu elementów stosuje się specjalne skuwki, które zapewniają mocne osadzenie włosia na trzonku. Zatem czym się kierować przy wyborze malarskich pędzli? W tym przypadku wybór zależy przede wszystkim od zastosowania oraz rodzaju aplikowanego środka.

Wydłużenie żywotności pędzla

Aby pędzel służył jak najdłużej należy pamiętać o kilku zasadach, pomagających w zadbaniu o to akcesorium malarskie. Zadbane pędzle nie tylko ułatwia prace, ale również i ogranicza zużycie narzędzi, co wpływa również na zmniejszenie kosztów przy prowadzeniu ewentualnego remontu. Zawsze po każdym malowaniu pędzle powinny zostać umyte jak najszybciej. Szybkie mycie włosa po zastosowaniu powala na utrzymanie go w dobrej kondycji najdłużej jak się tylko da. Warto pamiętać o tym, że sposób mycia pędzli uzależniony powinien być od rodzaju farby, jaka użyta została do malowania:

  • jeśli użyto farby wykonanej na bazie wody, to mycia pędzla należy przygotować takie naczynie, w którym możliwe będzie zamoczenie całego włosia (aby farba usunięta została z całej powierzchni pędzla). Do mysia należy używać letniej wody, z dodatkiem mydła bądź płynu do naczyń. W takim roztworze włosie pędzla należy moczyć do momentu, w którym włosie odzyska swój naturalny kolor (gdy jest ono mocno poryte farbą, warto przynajmniej raz w czasie moczenia pędzla wymienić wodę). Tu należy jednak pamiętać o tym, że moczeniu nie należy poddawać drewnianych elementów pędzla (może to doprowadzić do jego zniszczenia);
  • w przypadku farb wyprodukowanych na bazie rozpuszczalnika bezwzględnie do wyczyszczenia pędzla należy użyć specjalnego środa rozcieńczającego farbę. W tym przypadku przy czyszczeniu ze względu na charakter użytych substancji należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności (niezbędne mogą być tu gumowe rękawiczki czy specjalne okulary).