Szezlong nazywany bywa także leżanką lub łóżkiem dziennym. Obecnie raczej rzadko gości w naszym domach, oglądamy go głównie w muzeach. Kiedyś znajdował się w arystokratycznych salonach, buduarach dam i dżentelmenów oraz dziecięcych bawialniach. Służył odpoczynkowi i relaksowi: drzemano na nim, czytano wiktoriańskie romanse albo rozmyślano długie godziny.
Projektanci wciąż próbują zachęcić klientów do kupna leżanki i umieszczenia jej w salonie. I coraz bardziej im się to udaje, zwłaszcza, ze nowoczesne modele przypominają małe dzieła sztuki. Jeśli zastanawiasz się nad szezlongiem w swoim domu – zapraszamy do krótkiego przewodnika.
Gdzie szezlong się sprawdzi?
Łóżko dziennie możemy wykorzystać w aranżacji różnych pomieszczeń. Świetnie sprawdzi się w domowym gabinecie, jako miejsce do odpoczynku w przerwie od pracy lub kącik do czytania. Szezlong umieszczony w sypialni może służyć medytacji albo relaksacji. Audiofile mogą za jego pomocą stworzyć miejsce do słuchania ulubionej muzyki.
W salonie szezlong na pewno przyciągnie uwagę gości. To łatwy sposób na nadanie wnętrzu oryginalnego wyglądu. Jeśli nie masz pomysłu na ciekawe rozwiązania – zastanów się nad wyborem leżanki, zwłaszcza jeśli dysponujesz większym metrażem. Szezlong może zastąpić fotel, musisz jednak być przygotowany na to, że każdy będzie chciał na nim siedzieć.
Jak wybrać szezlong?
Jeśli słysząc słowo “szezlong” przed oczami widzisz antyczny mebelek, może zaskoczyć cię bogactwo propozycji od projektantów. Oczywiście, na rynku dalej dostępne są modele inspirowane klasyką. Obity pluszem szezlong doskonale sprawdzi się we wnętrzach eklektycznych, klasycznych lub glamour. Jeśli wolimy bardziej nowoczesne, minimalistyczne wnętrza – możemy wybrać proste, geometryczne bryły, obite wełną, bawełną lub skórą.
Wielbiciele skandynawskiej stylistyki także znajdą modele dla siebie. Szezlong dobrze wygląda także we wnętrzach rustykalnych albo shabby chic – wystarczy wybrać tapicerkę w kwiatki albo kratkę.
W minimalistycznym pomieszczeniu możemy sobie pozwolić na oryginalny kształt mebla. Wygięta bryła, oryginalne nóżki – szezlong może wyglądać niemal jak rzeźba. Ustawiony blisko kominka albo w centrum salonu będzie stanowić element zdecydowanie przykuwający wzrok.
Oprócz samego wyglądu mebla warto także pamiętać o funkcjonalności. Niektóre szezlongi mają regulowane zagłówki, pozwalające szybko zmienić pozycję siedzącą na leżącą. Możemy także zdecydować się na mebel ze zdejmowanym pokrowcem, pozwoli nam to szybko zmieniać wygląd mebla, ale też ułatwi utrzymanie go w czystości.
Różne są także sposoby budowy mebla. Niektóre modele przypominają w konstrukcji łóżko – na metalowym lub drewnianym stelażu umieszczony jest tapicerowany materac i poduchy. Często taki szezlong pozwala łatwo zamienić się w dodatkowe łóżko dla gości. Odmiennym sposobem konstrukcji jest wbudowanie stelaża w bryłę mebla, w tym przypadku wykorzystać szezlong można głównie do siedzenia.
Gdzie kupić szezlong?
Szezlongi, ze względu na umiarkowaną popularność, rzadko goszczą w popularnych sieciówkach meblowych. Raczej należy szukać ich bezpośrednio u producentów, w showroomach lub u projektantów. Bogatą ofertę szezlongów ma polska marka, Adriana Furniture, specjalizująca się w meblach tapicerowanych. Dostępne modele można obejrzeć pod tym adresem: https://adrianafurniture.com/pl/22-szezlongi