Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa została założona 11.12.1921, kiedy to członkowie PPS i osoby z poza tego środowiska w składzie: Jan Hempel, Maria Orsetti, Stanisław Tołwiński, Stanisław Szwalbe, Bolesław Bierut, powołała do istnienia pierwszą 9-osobową Radę Nadzorczą Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Warto zaznaczyć, że Spółdzielnia posiada swoje własne logo. W 1954 roku na terenie Spółdzielni został wybudowany Społeczny Dom Kultury.
W kolejnych latach zostały wybudowane następujące osiedla
- osiedle na Woli (Koło)
- osiedle na Okęciu
- osiedle na Rakowcu
- osiedle Piechotków na Bielanach
- osiedle „Sady Żoliborskie”
- osiedle Zatrasie
- osiedle Rudawka
- osiedle Piaski
- domy na Chomiczówce
- osiedle Wawrzyszew
- osiedle Nowodwory
- osiedle Latyczowska
- osiedle Hery na Woli
- osiedle Niedzielskiego
- osiedle Szmaragdowe na Białołęce
Jeśli chodzi o strukturę Spółdzielni to składa się ona z Rady Nadzorczej, pionu ekonomiczno-finansowego, pionu technicznego i pionu ogólnego. Członkowie Rady Nadzorczej są do dyspozycji mieszkańców w określonych dniach podanych na stronie internetowej.
Od dnia 1 września 2018 roku funkcję Prezesa Zarządu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pełni Barbara Różewska. Od dnia 1 czerwca 2012 roku funkcję Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Inwestycji i Remontów Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pełni Adam Walczak.
Gazeta WSM Warszawa
Przez Spółdzielnię wydawana jest bezpłatna gazeta pod tytułem „Życie Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej”, która dokumentuje życie osiedla. Jej Redaktorem naczelnym jest Danuta Wernic.
Aktualnie Spółdzielnia prowadzi sprzedaż mieszkań na Osiedlu Szmaragdowym, gdzie niedawno powstały nowe bloki co pokazuje, że Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa działa bardzo prężnie i wciąż się rozbudowuje.
Kolejny fakt świadczący o dynamicznym rozwoju Spółdzielni to oddanie do dyspozycji mieszkańców serwisu internetowego WSM e-BOK, gdzie każdy z mieszkańców posiada swoje konto na którym po zalogowaniu może sprawdzić informacje związane z posiadaniem mieszkania, garażami, miejscami postojowymi i lokalami użytkowymi. Są to informacje aktualne, ponieważ dane pochodzą bezpośrednio z modułu administracyjnego. Można tam znaleźć takie informacje jak:
- składniki opłat
- zasoby mieszkaniowe
- salda subkont mieszkania
- kartoteka mieszkania
Zadania Spółdzielni
Spółdzielnia dba również o naprawy i konserwację osiedla o czym świadczą ogłaszane regularnie przetargi na między innymi: remont balkonów, wymianę drzwi na stalowe do klatek schodowych, remont klatki schodowej, remont dachów, zainstalowanie monitoringu, wymiana gzymsu, rynien, rur spustowych, remont daszków nad balkonami budynku i wiele innych.