Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

kwiaty do pokoju dziecka
Poradnik

Kwiaty do pokoju dziecka – co wybrać i na co uważać?

Kwiaty w dziecięcym pokoju mogą okazać się znakomitym pomysłem. Ich obecność wprowadza w dobry nastrój, a jednocześnie przyczynia się do tego, że maluchy uczą się odpowiedzialności. Kwiaty mają też korzystny wpływ na zdrowie, choć tu konieczne jest poczynienie pewnego zastrzeżenia, bo nie wszystko, co jest dostępne na rynku, może być bezpieczne dla dzieci. Warto więc zadać sobie pytanie o to, jakie kwiaty do pokoju dziecka okażą się strzałem w dziesiątkę, a jakich lepiej unikać.

Kwiaty do pokoju dziecka i ich zalety

Kwiaty w dziecięcym pokoju to propozycja skierowana przede wszystkim do osób myślących o jego ożywieniu i wprowadzeniu przytulnej atmosfery. Okazuje się jednak, że posiadają także kilka dodatkowych zalet. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że poprawiają nastrój i są w stanie złagodzić stres. Sam ich kolor może wpływać korzystnie na samopoczucie młodego człowieka. Kwiaty wyciszają i odprężają, łagodzą napięcia, a jednocześnie ułatwiają koncentrację. Wiele z nich jest chwalonych także dlatego, że oczyszczają powietrze z toksyn, każdy zaś przyczynia się do tego, że powietrze jest lepiej oczyszczane z dwutlenku węgla. Mówiąc o ich zaletach nie wolno zapominać także o tym, że rośliny wprowadzają do pomieszczenia przyjazny mikroklimat poprawiając wilgotność powietrza. Trudno tego nie docenić zwłaszcza w okresie zimowym.

Na jakie rośliny szczególnie uważać?

Skoro kwiaty w dziecięcym pokoju mają tak wiele zalet, czy dowolny zakup będzie tak samo udany? Okazuje się, że nie jest to wcale aż tak oczywiste. Istnieje przynajmniej kilka roślin, których lepiej wystrzegać się mając na uwadze szeroko rozumiane bezpieczeństwo maluchów. Tu na pierwszy plan wysuwa się skrzydłokwiat. Choć jest piękny, nie wolno zapominać o tym, że wydzielane przez niego soki są trujące. Nie warto stawiać też w dziecięcym pokoju monstery dziurawej. I ona prezentuje się znakomicie, bardzo często wywołuje jednak reakcję alergiczną. Względy bezpieczeństwa przemawiają również za tym, aby w pokoju dziecięcym nie pojawiła się róża, bo jej kolce mogą doprowadzić do skaleczenia.

kwiaty do pokoju dziecka

Jakie kwiaty umieścić w pokoju dziecka?

Choć w pokoju dziecięcym dobrze jest zrezygnować z przynajmniej kilku pięknych kwiatów, nie oznacza to wcale, że nie ma takich, które można byłoby umieścić w nim bez obaw. Tak jest choćby w przypadku roślin ziołowych, w tym w przypadku rozmarynu i bazylii. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, maluchy mogą więc wykonywać zabiegi z nią związane nawet bez pomocy rodziców. Plusem ziół jest także ich fantastyczny zapach. Pokój dziecięcy jest także jednym z tych miejsc, w których świetnie sprawdzą się paprotki. I one nie stawiają poważnych wyzwań przed osobami, które się nimi opiekują. Jakby tego było mało, są w stanie oczyszczać powietrze, co docenimy zwłaszcza w sezonie zimowym. Z tego samego powodu do dziecięcego pokoju warto wprowadzić papirusy i modne już od lat fiołki afrykańskie. Pięknie zaprezentuje się z pewnością także trzykrotka, której wygląd jest w stanie skutecznie pobudzić dziecięcą wyobraźnię.