Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie oświetlenie do łazienki wybrać, aby było nie tylko efektowe, ale też praktyczne i bezpieczne. Oprócz względów wizualnych, trzeba wziąć pod uwagę to, jak duża wilgoć panuje w tym pomieszczeniu oraz gdzie dokładnie zamontowane zostaną lampy. Dzisiaj skupimy się na tym, jak dobrać oświetlenie do łazienki, aby służyło przez lata.
Dlaczego w łazience należy umieścić lampę z IP?
Zacznijmy od tego, czym jest tajemniczy wskaźnik IP? Jest to stopień ochrony lamp na czynniki zewnętrzne, takie jak kurz czy wilgoć. Lampy o podniesionym wskaźniku IP zabezpieczone są specjalnymi uszczelkami, aby nic nie dostało się do środka. W pomieszczeniach, takich jak sypialnia czy salon lampy ze wskaźnikiem IP20 sprawdzają się znakomicie, jak jednak sytuacja wygląda w bardziej wymagających pomieszczeniach, takich jak łazienka? O tym za chwilę, na początek mała ściąga ze stopnia ochrony IP. Wskaźniki te przedstawiają się następująco:
- IP20: lampy odporne na kurz
- IP44: lampy odporne na wilgoć rozbryzgującą się wodę
- IP54: lampy odporne na krople padające pod dowolny kątem
- IP65: lampy odporne na strumień wody z dowolnego kierunku
- IP67: lampy odporne na zanurzenie pod wodą przez 30 minut (nadaje się pod prysznic)
- IP68: lampy odporne na ciągłe zanurzenie pod wodą
Jeśli chcesz odpowiednio oświetlić to pomieszczenie, wybierz lampy do łazienki z odpowiednią ochroną i szczelnością. Dlaczego przyjęło się, że powinny mieć zwiększony stopień ochrony IP? Ponieważ w wielu przypadkach posiadają metalowe elementy narażone na korozję. Łazienki bardzo często są pomieszczeniami o wysokiej wilgotności, więc lampy w nich umieszczone powinny być odporne na tego typu warunki?
Jakie IP lamp najlepsze do łazienki?
Nowoczesne budownictwo jest dużo lepiej przystosowane do różnych warunków, nowoczesne sposoby wentylacji sprawiają, że nawet łazienka nie musi być pomieszczeniem zawilgoconym. W takim przypadku lampy o klasycznym stopniu ochrony IP20 nie są już problemem. Warto pamiętać jednak o tym, że łazienka podzielona jest na kilka stref. To głównie od tego, w jakiej strefie znajduje się lampa zależy czy powinna być ona chroniona przed wilgocią.
Lampy IP20 można zamontować, jako oświetlenie centralne łazienki. Mogą to być lampy sufitowe lub wiszące. Ważne jest to, aby zachować ich bezpieczną odległość od źródeł wody. Takie lampy nie powinny być też zamontowane bezpośrednio nad kabiną prysznicową czy wanną, z których woda może intensywnie parować.
Lampy IP44 należy zamontować w miejscach, które narażone są na wilgoć oraz zachlapanie. Są to okolice wanny, kabiny prysznicowej, a także umywali.
Warto pamiętać też o tym, że wybór odpowiednich lamp należy dobrze przemyśleć. Jeśli wybierasz oświetlenie do starszego budynku, w którym wentylacja nie działa najlepiej, a łazienka nie jest duża, lepiej zdecydować się na stopień ochrony IP44 także w oświetleniu sufitowym. Co prawda tego typu lampy są nieco droższe, ale będą bezpieczne przez wiele lat, nawet w wilgotnej łazience.
Stopień IP a kabina prysznicowa w łazience
Omówiliśmy już lampy do zamontowania na ścianach i na suficie łazienki, co jednak z zabudowanymi kabinami prysznicowymi lub wannami? Tutaj lampy są szczególnie narażone na zachlapania i zalania, więc powinny być szczególnie odporne na trudne warunki. Jakie lampy wybrać?
Lampy IP67 to najczęściej oczka montowane w kabinach prysznicowych, które narażone są na częste zalania. Chodzi o oczka umieszczane na suficie i na ścianach kabiny prysznicowej, które są zalewane, ale nie „stoją” w wodzie. Do tego celu przeznaczone są lampy o najwyższym stopniu ochrony:
Lampy IP68 to oświetlenie odpowiednie do zabudowania w wannie czy basenie. Są to lampy, którym nie straszna woda nawet przez długi czas. Tego typu oświetlenie bez przeszkód można zamontować w wannie, poniżej poziomu wody.
Lampy łazienkowe – klimat i nastrój
Wybierając oświetlenie do łazienki znaczną część uwagi przykuwa się do bezpieczeństwa oraz funkcjonalności tych lamp. Nie można jednak zapominać także o funkcjach estetycznych. Łazienka to miejsce, w którym wiele osób lubi odpocząć, zrelaksować się po ciężkim dniu podczas długiej kąpieli. Nie będzie to możliwe, jeśli łazienkowe oświetlenie będzie nieprzyjemne i zimne. Właśnie dlatego, oprócz oświetlenia, które ma spełniać funkcje praktyczne, należy pamiętać także o przyjemnym dla oczu oświetleniu dekoracyjnym. Opcji jest kilka. Pierwszą z nich jest zamontowanie dodatkowego kinkietu czy lampy wiszącej z cieplejszym, bardziej nastrojowym światłem. Takiej lampy można używać właśnie w momentach relaksu. Kolejnym sposobem jest połączenie dwóch kolorów światła w oświetleniu centralnym. Tutaj konieczny byłby dwufazowy włącznik i podzielenie oświetlenia na te chłodne i zimne. Sprawdza się to zarówno w przypadku oświetlenia łazienki żyrandolem lub plafonem, jak i oczkami sufitowymi, które można podzielić na te ciepłe i zimne.
Należy pamiętać o tym, by do oświetlenia łazienki podejść dwubiegunowo. Po pierwsze należy pamiętać o bezpieczeństwie i funkcjonalności, po drugie o swojej wygodzie. Jeśli żaden z tych punktów nie zostanie pominięty, łazienka na pewno będzie oświetlona w idealny sposób.