Kolor grafitowy i jego odcienie to obecnie najmodniejsze kolory stosowane do wykończenia domu. W ten trend wpisują się również bramy garażowe. No ale nie o kolorach bram będziemy tutaj mówić. Na początek warto wspomnieć o tym (przechodząc później do szczegółu tematu), że brama uchylna posiada jedno sztywne skrzydło, które unosi się ku górze i chowa pod sufitem garażu.
Jak działają bramy uchylne?
Warto wiedzieć, że konstrukcja skrzydła to rama stalowa pokryta ocynkowaną blachą stalową powlekaną poliestrem lub malowaną, blachą aluminiową lub drewnem. Głównie używana jest blacha trapezowa – przetłoczenia zapewniają dodatkową sztywność skrzydła. Blacha aluminiowa spełnia także funkcję ekranu ograniczającego utratę ciepła. Między poszyciem z blachy stalowej (na zewnątrz) i paneli z PCW (wewnątrz) umieszcza się styropian lub piankę poliuretanową o grubości 2-4 cm. Przechodząc mocniej do szczegółu tematu po wcześniejszym wstępie należy powiedzieć, że bramy uchylne są osadzone w otworze lub za nim – to jest wewnątrz garażu. Ogólnie warto dodać, że przygotowanie otworu idealnie pasującego do montażu zaplanowanej bramy jest sytuacją perfekcyjną, natomiast zdarza się też iż podczas budowy domu, zmieniamy plany i chcemy mieć bramę inną (większą, innego typu) niż w projekcie albo otwór okazuje się za mały bądź za duży. Tego rodzaju bramy przeważnie posiadają próg o wysokości około 3 cm, dlatego przed montażem bramy powinna być już wykonana wylewka w garażu.
Jak zamontować bramę uchylną?
Warto wiedzieć, że możemy także zlecić bramę uchylną z gumową listwą dociskową. Otwiera się je sprężynami naciągowymi umieszczonymi w pionowych prowadnicach zamocowanych do ścian po bokach. Dzięki tym sprężynom do zamykania i otwierania bramy nie potrzeba wiele siły. Brama unosi się i chowa pod sufitem, utrzymywana w prowadnicach poziomych. Aby taką bramę zamontować wewnątrz garażu, potrzebne będzie nam 10-12 cm ściany nad otworem i po bokach. Aby była odpowiednio zamocowana w otworze, na umieszczenie prowadnic trzeba będzie zarezerwować 4-6 cm wysokości ściany. Należy wiedzieć, że w trakcie pracy montażowej w otworze musimy pamiętać, że ościeżnica, prowadnice z mechanizmem otwierającym oraz próg zajmą sporą powierzchnię. Światło przejazdu pomniejszy się o mniej więcej kilkanaście centymetrów na szerokość oraz wysokość.
Na koniec warto dodać, że każdy producent bram ma swoje standardowe ich rozmiary. Aby montaż nie sprawiał problemów, warto już w projekcie domu przewidzieć, jaką bramę chcemy nabyć i pod nią przygotować otwór. Pamiętajmy przy wyborze, że najtrudniej jest wtedy, kiedy niezgodność wymiarów zmusza do zamówienia bramy o niestandardowej wielkości. Niestety jest to zawsze rozwiązanie droższe i dłużej realizowane. Pamiętajmy też, że konieczność zamontowania bramy segmentowej (zamiast planowanej omawianej przez nas uchylnej) może okazać się dla wielu z nas rozczarowujące. Ale jednak wiedzmy też, że bramy mają tolerancję wymiarów montażowych. Monterzy dla bezpieczeństwa dodają jeszcze 1-2 cm do wielkości podawanych przez producentów, bowiem bramy instalowane w otworze muszą być zgodne co do centymetra z jego wymiarami i bardzo precyzyjnie zamontowane. A bramy o niestandardowych wymiarach muszą być wyprodukowane dokładnie według parametrów określonych w trakcie obmiaru otworu.