Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

jak zabezpieczyć mieszkanie
Poradnik

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?

Wiosna i lato sprzyjają wyjazdom. Podróżujemy coraz dalej i mając kilka dni urlopu chętnie przebywamy poza miejscem zamieszkania. Aby nasz wyjazd był udany i bezpieczny nie tylko dla nas, ale także dla naszego dobytku, który zostawiliśmy, warto zapoznać się z kilkoma wytycznymi. Zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem, nie może się obyć bez zachowania środków ostrożności, które pozwolą nam na uniknięcie strat i kłopotów.

Cenną biżuterię czy pieniądze możemy zanieść do kogoś zaufanego z rodziny. Ciężkiego sprzętu RTV, który najczęściej pada łupem złodziei nie jesteśmy w stanie przenieść tak łatwo. Wówczas należy pomyśleć o ochronie naszego dobytku.

Zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem

  • W dobie internetu i ogólnej dostępności do portali społecznościowych, zachowajmy ostrożność. Nie chwalmy się na publicznym forum, że planujemy wycieczkę. Nie wspominajmy też ile dni nas nie będzie. Złodzieje potrafią wykorzystywać takie informacje.
  • Zdobycie naszego adresu nie może być łatwe, nie umieszczajmy w sieci żadnych danych dotyczących tej kwestii.
  • Podczas wyjazdu nie dzielmy się zdjęciami z egzotycznej plaży na portalach. Przyjdzie na to czas, gdy z powrotem wrócimy do siebie.
  • Poprośmy zaufaną osobę, aby raz na dzień lub raz na dwa dni przyszła do naszego domu. Niech wówczas zapali światła, otworzy okna czy włączy muzykę. Ważne jest, aby obecność takiej osoby była zauważona. Jeśli potencjalny rabuś zobaczy, że mieszkanie nie jest puste, wówczas nie zainteresuje się nim.
  • Bądźmy w kontakcie z tą osobą. Poprośmy o usunięcie ulotek sprzed drzwi oraz wybieranie ze skrzynki pocztowej listów, pozwoli to na zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem. Nieobecność lokatorów najlepiej widać po stosie reklam piętrzących się na wycieraczce.

Jeżeli nie mamy w najbliższym otoczeniu kogoś, komu moglibyśmy powierzyć opiekę nad nieruchomością, zwróćmy się do sąsiada, aby przynajmniej usuwał ulotki z wycieraczki.

Ubezpieczenie mieszkania

  • Można rozważyć kwestię ubezpieczenia mienia. Zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem, to częsta opcja występująca w ofercie agencji ubezpieczeniowej.
  • Zanim podejmiemy decyzję o tym ubezpieczeniu, dowiedzmy się jaka kwota zostanie wypłacona w razie zdarzenia.
  • Istotna jest też informacja o długości zawartej umowy. Jeżeli opuszczamy lokal na tydzień, a zazwyczaj często bywamy w domu, umowa może się okazać zbyt kosztowna lub nieadekwatna do czasu spędzonego na urlopie.

Bezpieczeństwo naszego dobytku zależy również od solidnych zamków. Dobre jakościowo, antywłamaniowe drzwi także podniosą jakość ochrony mienia.

Czasami zdarza się, że mimo zachowania środków ostrożności, zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem jest nieskuteczne. Wówczas poinformujmy policję o zajściu. Nie dotykajmy niczego w mieszkaniu, aby nie zatrzeć śladów pozostawionych przez rabusia. Włamanie jest zazwyczaj sporadycznie występującym zdarzeniem i idzie w parze z zaniechaniem stosowania się do szeroko pojętych zasad bezpieczeństwa.