Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

malowanie dekoracyjne ścian
Porady

Malowanie dekoracyjne ścian to kreatywny sposób na ożywienie ściany

Jeżeli nie masz pomysłu na to, jak przekształcić nudne i nagie ściany w coś spektakularnego, podpowiadamy: postaw na ozdobne malowanie ścian. Prezentujemy dekoracyjne techniki malarskie do kreatywnego projektowania i ożywiania ścian.

Techniki malarskie są rozmaite i dzisiaj możesz do wnętrza wnieść za pomocą farb i tynków właściwie wszystko, co sobie tylko wymyślisz. Począwszy od niezwykle modnych obecnie motywów industrialnych, w których rządzi surowy beton oraz malowany kamień, po ciekawe malowidła ścienne, a skończywszy na skromnych dekoracjach, ornamentach i ozdobach kwiatowych na przykład w pokoju dziecięcym czy salonie. Malowanie dekoracyjne daje wiele możliwości, aby szare i nieciekawe pomieszczenie zamienić w ucztę dla oczu!

Malowane dekoracje zamiast obrazów

Sztuka aranżacji nie sprowadza się tylko do przemyślenia kolorów i układu mebli. To dodatki odgrywają kluczową rolę, ponieważ decydują o atmosferze pomieszczenia. Wyraziste i duże przyciągną wzrok i ożywią wnętrze, stonowane i małe dodadzą mu akcentu i przytulności. Jak jest ich za dużo, mogą dać wrażenie przytłoczenia; jak za mało – wrażenie pustki. Dlatego tak ważne jest, aby nawet najdrobniejsze detale dekoratorskie wprowadzić z rozmysłem i tak, aby współgrały ze stylistyką pomieszczenia.

Dekoracje do domu mają niebywałą wartość estetyczną, dlatego też rośnie popularność wszelkich form, dzięki którym wnętrze będzie po prostu ładniejsze. Do wyboru masz całe spektrum dodatków, jak rośliny doniczkowe, obrazy, figurki, naczynia, świeczki, fotografie, nie zapominaj również o malowanych ozdobach, aby nadać pomieszczeniom charakteru. Tutaj rządzą gotowe szablony i naklejki, ornamenty i inne ciekawe wzory, które sprawią, że nawet tak pospolite wnętrze jak przedpokój stanie się przytulny.

Zainspiruj się tym, co Cię otacza

Dekoracyjne malowanie ścian właściwie nie ma ograniczeń. Czerpać możesz zarówno ze świata natury, miasta, kultury, jak i z własnej wyobraźni. Jeżeli lubisz wygląd skóry, istnieją techniki malarskie, które mogą tak przekształcić ścianę, że uzyskasz efekt miękkiego materiału skórzanego. Dobrym sposobem na ożywienie wnętrza jest wprowadzenie do niego natury w postaci obrazów z kwiatami lub całkowicie przemieniając ścianę w zapierający dech w piersiach pejzaż morski. Jeżeli wyjątkowo oddziałują na Ciebie figury geometryczne… czemu nie! Dla nich też znajdzie się miejsce na ścianie, nie wspominając, że możesz uroczymi malowanymi heksagonami przyozdobić kuchnię czy łazienkę.

malowanie dekoracyjne ścian

Nie skupiaj się wyłącznie na samym motywie – zadbaj o teksturę tak, aby nawet dotykiem delektować się niesamowitą dekoracją.

Mamy dla Ciebie jeszcze jedną wskazówkę: nie zapomnij o suficie! Przeważnie jest biały… po prostu nudny. W aranżacji jest nazywany piątą ścianą, przez co często jest bagatelizowany, a może stać się świetną płaszczyzną dla rozmaitych obrazów. Malowanie dekoracyjne doskonale sprawdzi się na takiej powierzchni, ponieważ jest gładka, utrudnieniem może być tylko technika nakładania farby, ale z drabiną czy podestem malarskim każdy artysta powinien sobie poradzić.

W swoim mieście znajdziesz na pewno artystów specjalizujących się w dekoracyjnym malowaniu ścian oraz w różnych technikach malarskich, którzy są w stanie przenieść na ścianę dowolny wzór, od prostych po najbardziej skomplikowane, w tym malowidła 3D. Co ważne, taka ściana stanie się po prostu unikalna, a precyzyjnie wykonany i zabezpieczony malunek może stać się centralnym punktem w salonie, którym będą zachwycać się goście.