Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

skrzynka narzędziowa
Poradnik

Domowa skrzynka narzędziowa – co zawiera?

W każdym domu powinna znaleźć się skrzynka z podstawowymi narzędziami, aby w razie usterki nie było potrzeby wzywania fachowców. Co powinna zawierać?

Po pierwsze – młotek

Młotek – to nieskomplikowane narzędzie przydaje się podczas większych i mniejszych napraw. Wbrew pozorom jednak występuje on pod wieloma postaciami, więc warto wiedzieć, jaki wybrać, aby rzeczywiście dobrze służył. Podstawą jest młotek ślusarski, czyli o klasycznym wyglądzie, który szczególnie jest przydatny, gdy od czasu do czasu musimy wykonać jakąś naprawę. Nie kupujmy pochopnie, zwracajmy uwagę na jego wykonanie – najlepiej jak jest złożony z jednego odlanego kawałka, co zapewnia trwałość i lepszą pracę.

Po drugie – wkrętaki

Kupujemy meble i musimy wezwać ekipę do pomocy, bo nie mamy wkrętaków? To trochę problematyczne, no i oczywiście kosztowne. Musimy więc je zawsze mieć pod ręką, najlepiej jeśli jest to kilka modeli różniących się końcówką i wielkością. Najpopularniejsze są wkrętaki krzyżowe, płaskie oraz izolowane.

Po trzecie – klucze

W skrzynce narzędziowej nie może też zabraknąć kluczy, które będą przydatne przy większości napraw. Do domowego użytku polecane są rozwiązania typu 2 w 1, np. klucze płasko-oczkowe. Najlepiej od razu kupić zestaw złożony z kilku rozmiarów, aby niezależnie od wyzwania mieć więcej możliwości, aby sobie z nim poradzić. Nieocenione wsparcie zapewni również klucz nastawny, nazywany francuskim. Niezbędny do napraw hydraulicznych w łazience oraz kuchni. Z jego pomocą nie będziemy mieć żadnego problemu, żeby na przykład wymienić samodzielnie cieknącą uszczelkę przy zlewie.

Po czwarte – szczypce

Szczypce, określane też jako kombinerki, przydają się podobnie często jak wspomniane wcześniej narzędzia. Dzięki nim z łatwością przytrzymamy różne elementy podczas montażu, jak i bezpiecznie wbijemy gwóźdź. Można też przy ich pomocy przycinać cienkie elementy – druty i kable. Do użytku domowego spokojnie wystarczą nam kombinerki uniwersalne.

Po piąte – dodatkowe akcesoria

Wymienione narzędzia ręczne: młotki, wkrętaki, klucze i szczypce są absolutnie obowiązkowe w każdym domu, ale poza nimi warto również pamiętać o:

  • miarce (może być zwijana bądź składana), z jaką dokonanie pomiaru będzie precyzyjne;
  • latarce – przydaje się zawsze, nie tylko, gdy coś reperujemy;
  • pistolecie do klejenia na gorąco i wkładach klejowych, zapewniających trwałe, błyskawiczne zespolenie ze sobą różnorodnych elementów;
  • szarej taśmie klejącej – tymczasowo, ale i trwale połączy dwa elementy;
  • WD-40, czyli preparacie do wszelkich zadań naprawczych, np. by poluzować zapieczone śruby itp.

Trochę tego jest, ale w razie drobnej usterki docenimy, że mamy te narzędzia pod ręką.