Z roku na rok, a czasami nawet z miesiąca na miesiąc widzimy, jak na naszych oczach wzrastają rachunki za prąd. Bez elektryczności jednak żyć się już nie da, więc w ostatnich latach zaczęto szukać nowych rozwiązań, zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw. Celem jest nie tylko obniżenie kosztów pozyskiwania energii elektrycznej, ale także (a może i przede wszystkim) ewentualne wyeliminowanie tradycyjnych i bardzo szkodliwych dla środowiska źródeł energii. Nie każdy może zbudować elektrownię wodną czy wiatrową – nie jest to opcja dla przeciętnej rodziny. Fotowoltaika zaś wykorzystuje coś, do czego łatwy dostęp ma niemal każdy – słońce. Jednak czy jest ona opłacalna? Ile kosztuje taka inwestycja i czy da się jakoś zmniejszyć tę kwotę?
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Na dachach wielu domów można już dostrzec bardzo charakterystyczne panele fotowoltaiczne https://suncrew.pl/. To właśnie za ich pomocą energię słoneczną przekształca się w energię elektryczną. Dzięki temu uniezależniamy się od firm energetycznych i stajemy się w dużej mierze swoim własnym dostarczycielem energii. To, ile jej będziemy wygenerować zależy od wielu czynników. Istotny jest rozmiar i moc instalacji, ale także rzeczy kompletnie od nas niezależne, czyli ilość dni słonecznych w roku. Oczywistym jest, że podczas miesięcy zimowych fotowoltaika będzie znacznie mniej skuteczna. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu. Jest wielka szansa, że dzięki fotowoltaice w lato nie dość, że nie będziemy musieli kupować prądu, to jeszcze wygenerujemy jego sporą nadwyżkę. Można przekazać ją firmie energetycznej w zamian za tańszy prąd w czasie, kiedy słońca będzie za mało, abyśmy mogli zaspokoić swoje potrzeby energetyczne sami.
Jakie są koszta fotowoltaiki?
Ciężko określić to jednoznacznie, ponieważ dużo zależy od wcześniej wspomnianego rozmiaru i mocy instalacji. Każda firma zajmująca się jej montażem ma również własny cennik usług. Nawet w przypadku domu jednorodzinnego nie ma jednak co liczyć na koszt całkowity mniejszy niż kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla wielu może to być duże wyzwanie, dlatego też istnieją sposoby na znaczne zredukowanie tej kwoty. Państwo umożliwia skorzystanie z wielu programów dotacji, założenie instalacji fotowoltaicznej można także odpisać sobie od podatku dochodowego. Ostatecznie powinniśmy być w stanie obniżyć koszta o co najmniej 40%, a na resztę często oferowane są atrakcyjne pożyczki o niskim oprocentowaniu i długim terminie spłaty.
Instalacja fotowoltaiczna to ciekawa inwestycja, którą warto się zainteresować. Zwłaszcza dlatego, że w ciągu następnych kilku lat ceny prądu będą tylko rosły, a coraz większy nacisk będzie kładziony na odnawialne źródła energii.