Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

kolor we wnętrzu
Poradnik

Kolor we wnętrzu – jaki wybrać do swojego mieszkania?

Z pomocą kolorowych farb i tkanin możemy tworzyć najrozmaitsze efekty wizualne, pozwalające w szybki i prosty sposób zmienić charakter wnętrz naszego domu.

Wybór właściwego koloru

Wybór koloru będzie oczywiście zależał od naszych preferencji, ale powinien być także dostosowany do wielkości, usytuowania i funkcji pomieszczenia. Jasne barwy powiększą i rozjaśnią mały, słabo oświetlony pokój. Z kolei ciemne, ciepłe tonacje mogą sprawić, że duży i zimny będzie wyglądał ciepło i przytulnie. Farba może wpływać nawet na postrzegane przez nas kształty i rozmiary pokoju, dając wrażenie większej przestrzeni w pomieszczeniu małym, a skracając perspektywę w dużym. Wybierając kolor musimy się zdecydować, czy chcemy, aby dawał on silne wrażenia wizualne – wtedy wybierzemy żywe kolory podstawowe (czerwień, błękit, żółć), czy też by stanowił neutralne i stonowane tło.

Jasne kolory

Jasne kolory dają wrażenie przestronności. Bez względu na to, czy pokój jest wysoki, czy niski, pomalowanie sufitu na biało sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe. Nałożona na ściany złamana biel zapewni świeżą powierzchnię, idealną do eksponowania obrazów, plakatów i ściennych ozdób. Podobny efekt daje jasny, pastelowy kolor – ociepla pokój, nie zmniejszając jednocześnie wrażenia przestronności. Jasne kolory ścian doskonale współgrają z nowoczesnymi meblami z jasnego drewna, lśniącego metalu, a nawet pleksi.

Ciemne kolory

Aby nadać wnętrzu zdecydowany charakter i pozornie zmniejszyć jego rozmiary, wybieramy na ścianę i na sufit bogate, ciemne kolory. Głębokie odcienie niebieskości, czerwieni, zieleni czy pomarańczu mogą stworzyć spokojną atmosferę przytulności na przykład w sypialni czy gabinecie, w którym pracujemy. Czerwień dobrze pasuje do pomieszczeń, w których spędza się czas wieczorem, ponieważ daje wrażenie ciepła i zamknięcia. Ciemny kolor zmniejsza optycznie pokój, a efekt będzie zauważalny szczególnie wtedy, gdy pokój jest dobrze oświetlony światłem dziennym lub sztucznym.

Kolorystyczne dodatki

Oczywiście ostateczny efekt kolorystyczny będzie zależał także od wyposażenia wnętrza – barwy tkanin, dywanów, mebli. Warto pamiętać, że łączenie w jednym pomieszczeniu delikatnych, rozbielonych kolorów jest łatwiejsze niż zestawianie bardziej nasyconych barw. Pastelowe odcienie „dogadają się” ze sobą bez problemów, nie walcząc o dominację. Jest tak dlatego, że pastele zwykle są utrzymane w tej samej tonacji – jeśli spojrzymy na nie spod przymrużonych powiek, to okaże się, że mają zbliżony sposób nasycenia barwą.

Właściwy kolor we wnętrzu

Podobną równowagę można osiągnąć w także w przypadku mocniejszych kolorów, choć warto mieć pewność, że żaden z nich nie zdominuje pozostałych. Przydatne tu może się okazać koło barw, pokazujące umieszczone naprzeciw siebie barwy dopełniające. I tak maksymalny kontrast i wyrazistość zagwarantuje zestawienie fioletu i żółci, czerwieni i zieleni, błękitu i pomarańczu – barw, które nawzajem się wzmacniają. Jeżeli zależy nam na takim efektownym kontraście, możemy do granatowej kanapy dodać pomarańczowe poduszki, a na fioletowym obrusie ustawić żółtą zastawę. Oczywiście, tego typu wyraziste zestawienia nie wszystkim odpowiadają, niemniej jednak dają ciekawy efekt sprawiający, że pomieszczenie nabiera życia, niespodziewanych harmonii i miłych dla oka kontrastów.