Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

dom czy blok
Nieruchomości Poradnik

W domu czy w bloku – gdzie się lepiej mieszka?

Domy jednorodzinne dają nam swobodę w doborze kolorystyki elewacji, aranżacji ogrodu, parkowania samochodu na własnej działce i wiele, wiele innych możliwości. Pociąga to za sobą mnóstwo pracy. Koszenie trawy, sprzątanie obejścia to tylko niektóre stałe zajęcia związane z domem. Wyższa szkoła jazdy to naprawy ogrodzenia, dachu i związane z tym nakłady finansowe. Brak lub małe fundusze na modernizacje domu sprawiają, że taki dom szybko się starzeje. Niszczejący dom zaczyna po prostu odstawać od innych na całym osiedlu.

Dbanie o wygląd zewnętrzny

W przypadku mieszkania w bloku mamy ten komfort, że zewnętrzny wygląd miejsca naszego zamieszkania bezpośrednio nie leży w naszej gestii. Nasza rola głównie kończy się na opłacaniu funduszu remontowego i udziału w zebraniach spółdzielni, o ile w ogóle taka jest zawiązana. Nie zajmujemy się również sprzątaniem, koszeniem terenów zielonych naokoło bloku. Oszczędność czasu i zdrowia. Choć co do kwestii zdrowia ruch na świeżym powietrzu choć wymuszony obowiązkami to zawsze ruch, a ruch to zdrowie.

Cisza i spokój

Jeśli lubimy spokój i ciszę to wybierzemy dom jednorodzinny, najlepiej wolnostojący. Pójść możemy o krok dalej hodując wysoki na dwa metry żywopłot. Im wyższy tym lepszy. Jednak nie dajmy się zwariować. Sąsiad też człowiek i pogadać z nim warto. Jak trzeba to opowie co się w okolicy dzieje no i domu popilnuje podczas naszej nieobecności. Co ma podejrzeć i tak podejrzy, a nago po ogródku chodzić nie będziemy, bo lato kiepskie jak każdego roku. Jeśli od ludzi nie stronimy, wręcz lubimy towarzystwo i chcemy żyć stadnie to blok jest idealnym rozwiązaniem.

Świerze powietrze

Kwestia świeżego powietrza to temat trudny. Tak jak i w miastach jest smog tak i na wsiach go pełno. W mieście więcej samochodów, a na przedmieściach i na wsiach pali się nadal czym popadnie. Jest remis. Powierzchnia jaką mamy do zagospodarowania w jednym i drugim lokum będzie zawsze się różnić. Na duży salon i przestronne sypialnie w bloku raczej nie mamy co liczyć. Pamiętać trzeba o tym, że nie ma nic za darmo. Im większa powierzchnia tym więcej sprzątania, nie wspominając o kosztach ogrzewania. Zasobność portfela zweryfikuje nam na jakie rozwiązanie powinniśmy się zdecydować.

Kwestia ceny i kosztów

Choć mieszkanie w bloku o wysokim standardzie cenowo może równać się z jednorodzinnym domem to i tak koszt utrzymania domu będzie zawsze wyższy. Po za tym domy są dla osób zdyscyplinowanych, którzy potrafią odłożyć na wypadek nagłej naprawy, czy aby wykonać remonty. Centrum miasta oznacza: blisko do pracy, centrów kultury i rozrywki, szkoły, kościoła i sklepów. Rozwinięta sieć komunikacji miejskiej zmniejsza koszty amortyzacji naszego samochodu bądź pozwala na całkowite zrezygnowanie z jego posiadania. Posiadacze domków jednorodzinnych na przedmieściach lub wsiach ponoszą cenę straty czasu na dojazdy w niekończących się i irytujących korkach.

Podsumowanie

Nie ma złotego środka! Ostatecznie wybór należy do was. Z uwagi na to, że jest to czasem decyzja na całe życie należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Nikt nie mówił, że będzie łatwo znaleźć sobie wymarzone miejsce na ziemi.