Najpopularniejszym rodzajami blachodachówek są blachy modułowe i arkuszowe, jednak wybór w tym przypadku jest znacznie szerszy. Warto przeanalizować, na co zwrócić uwagę podczas zakupu blachodachówki, a także jakie blachodachówki można wyróżnić ze względu na ich rdzeń.
Grubość, sprężystość oraz trwałość
Każda blachodachówka posiada określoną grubość, która jednoznacznie połączona jest z trwałością materiału, z jakiego jest ona wykonana. Zgodnie z normą PN-EN 14782 oraz normą PN-EN 5081, grubość materiału powinna wynosić minimum 0,4 mm. Warto zwrócić uwagę również na zastosowane powłoki, a nawet grubość rdzenia.
Najczęściej do produkcji blachodachówek wykorzystuje się blachy stalowe i cynkowe, które następnie są pokrywane powłokami organicznymi. Blachy powlekane uznaje się powszechnie za o wiele trwalsze niż blachy ocynkowane czy pokryte alucynkiem. Powłoka może być wykonana z takich materiałów jak pural, poliester, platizol lub PVDF. Do najbardziej odpornych na warunki atmosferyczne blachodachówek zalicza się te pokryte PVDF lub puralem.
Kształt dachu a format materiału
Na rynku można spotkać blachodachówkę zarówno w formie arkuszy, jak i w formie blachy modułowej. Blachodachówka w formie arkuszy dobierana jest konkretnie do dachu, dzięki czemu można ograniczyć liczbę odpadów. Jednak ogromny minus tego rozwiązania stanowi brak możliwości dowolnego przestawiania arkuszy, ponieważ wszystko zaprojektowane jest wcześniej „na wymiar”.
Natomiast blachy modułowe tworzą rzędy dachówek, co sprawia, że do zaprojektowania takiego pokrycia wystarczy wyłącznie powierzchnia dachu, bez jego parametrów szczegółowych. Sprawia to, że możemy kupić gotową blachę modułową, bez konieczności odpowiedniego docinania jej. Blachy modułowe często są również bardziej estetyczne, o czym możesz się przekonać zaglądając na stronę https://pokrycia.pl/.
Kolor blachodachówki
Jeżeli chcesz dobrać kolor pokrycia dachowego do elewacji danego budynku, zwróć uwagę na to, czy producent przyznał gwarancję na zachowanie koloru w niezmienionym stanie przez wiele lat. Taka gwarancja zapewnia, że blachodachówki wykonane są z najlepszych możliwych materiałów. Współcześnie niewątpliwie panuje moda na antracytowe dachy, jednakże popularne są również brązy i czerwienie, które mogą być wymagane na przykład w zabytkowych częściach miast.
Cena blachodachówki a jej jakość
W przypadku blachodachówki jej cena zwykle adekwatna jest do jakości. Do najważniejszych wskaźników cenowych należy gatunek stali, trwałość powłoki i grubość pokrycia. Najczęściej widoczne różnice w cenie powodowane są zastosowaniem cieńszych powłok zabezpieczających, a więc ich niższa cena wiąże się ze zmniejszoną trwałością na przestrzeni lat.
Warto zatem zainwestować w droższe pokrycie dachu blachodachówką, aby cieszyć się doskonałym efektem przez lata. Kupując blachodachówkę warto upewnić się, że cena obejmuje metr krycia, ponieważ w hurtowniach cena dotyczy metra blachy. Pamiętaj również, że oprócz blachodachówki potrzebne są akcesoria (takie jak gąsiory, uszczelki, pasy nadrynnowe itp.).