Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

klimatyzacja do biura
Poradnik

Klimatyzator przenośny do urzędu i biura. 4 topowe propozycje

Komfort w miejscu pracy wpływa na efektywność i zadowolenie pracowników. Szczególną wagę przykłada się więc do prawidłowego oświetlenia, przystosowania stanowisk pracy, ale także do temperatury w pomieszczeniach. W tym ostatnim aspekcie pomaga klimatyzator przenośny.

Chcemy jednak pokazać, że klimatyzator przenośny to urządzenie, które posiada kilka funkcji, dzięki którym można z niego korzystać nie tylko podczas upalnego lata.

Koniec roku to świetny moment na wykorzystanie pozostałego budżety i zakup nowego sprzętu w promocyjnej cenie. Sprawdź 4 mocne i skuteczne klimatyzatory przenośne.

Klimatyzator przenośny – idealny do mieszkania i biura

W coraz większej liczbie domów i mieszkań pojawia się klimatyzacja naścienna, jednak dużą popularnością cieszą się również klimatyzatory mobilne. Klimatyzator przenośny to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy wynajmują mieszkanie lub nie mogą uzyskać zgody na montaż klimatyzacji ściennej. Istotna jest również kwestia ceny – klimatyzator przenośny to zdecydowanie tańsza alternatywa.

Ze względu na cenę oraz prosty montaż bez ingerowania w elewację budynku, klimatyzatory przenośne świetnie nadają się do biur i urzędów.

To miejsca, w których wysoka temperatura szczególnie daje się we znaki. Nie ułatwiają tego duże okna, służbowy dress code i nieustanne przebywanie w jednym, często mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. Stres, a także pośpiech, towarzyszące natłokowi obowiązków dodatkowo potęgują odczucie gorąca.

Otwarcie okna nie zawsze jest możliwe lub towarzyszą mu uciążliwe hałasy z zewnątrz. Poza tym, gdy za oknem żar leje się z nieba, to wietrzenie może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.

Klimatyzator przenośny przy oknie

4 cechy, które chcesz, żeby miał klimatyzator przenośny. Sprawdź nasze propozycje polecanych modeli

Oczywiście klimatyzacja w pierwszej kolejności kojarzy się z przyjemnym chłodem, który jest na wagę złota podczas upalnych dni. Na rynku dostępne są jednak urządzenia, mające dodatkowe funkcje, znacznie podwyższające ich użyteczność.

1.    Szybkie chłodzenie

Przyjmuje się, że do standardowych pomieszczeń o wysokości 2,7 m potrzeba około 0,81 kW mocy chłodniczej na 10 m². Popularne modele klimatyzatorów przenośnych mają zwykle moc chłodniczą o wartości 3,4 kW – będą więc odpowiednie do pomieszczeń o powierzchni do 42 m².

Szybko nagrzewające się pomieszczenia (np. zlokalizowane na wyższych kondygnacjach) potrzebują zazwyczaj mocniejszych jednostek o mocy 4,0 kW.

Istotny jest przepływ powietrza urządzenia. Do przestrzeni biurowych warto wybrać klimatyzator o dużym przepływie powietrza (380-400 m³/h zapewnia szybsze chłodzenie).

Świetnym przykładem jest klimatyzator przenośny Eberg Q40HD  – imponujący przepływ powietrza (450 m³/h) w połączeniu z szerokimi łopatkami na wylocie sprawiają, że chłodny strumień powietrza czuć w odległości 2,5 m od klimatyzatora.

Więcej o wadach i zaletach modelu Eberg Q40HD znajdziesz w naszej recenzji: https://ranking-klimatyzatorow.pl/eberg-qubo-q40hd/

Panel sterowania klimatyzatora przenośnego

2.    Oczyszczanie powietrza

Powietrze wolne od zanieczyszczeń sprzyja pracy i myśleniu. Stosowanie urządzeń z filtrem HEPA pozwala cieszyć się czystym powietrzem bez smogu, alergenów i bakterii. Filtracja powietrza w pomieszczeniach służbowych pozytywnie wpływa na kondycję zdrowotną pracowników, ale również zwiększa ich komfort pracy.

Coraz częściej w mieszkaniach, ale i biurach, pojawiają się oczyszczacze powietrza. Jednak na polskim rynku dostępne są klimatyzatory przenośne z filtrami HEPA, których skuteczność oczyszczania wynosi nawet 99%. Jednym z czołowych modeli pozwalających na oczyszczanie powietrza jest klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WIFI HEPA.

Ten model wyposażony został w pełnowymiarowy, dobrej jakości filtr HEPA, który pokrywa całą powierzchnię wlotu powietrza. Dzięki temu w trakcie pracy klimatyzator może w ciągu godziny dostarczyć do pomieszczenia do 290 m³ czystego powietrza.

Klimatyzator przenośny z funkcją oczyszczania powietrza Fersk Vind 2 Wifi HEPA, źródło: fersk.pl

3.    Cicha praca

Wszystkie klimatyzatory przenośne generują dosyć głośne dźwięki podczas pracy. Standardowo natężenie hałasu wynosi około 60-65 dB. Wynika to z działania sprężarki oraz wentylatora. Niektórzy producenci postanowili znaleźć na to sposób.

Klimatyzator przenośny Fral Supercool FSC 14.1 ma dużą moc chłodzenia (4,0 kW) i spore gabaryty. Posiada również ciekawą funkcję, dzięki której może pracować na zewnątrz. Wtedy przez rurę klimatyzator dostarcza do pomieszczenia zimne powietrze. Efekt? Ograniczenie hałasu i oszczędność miejsca.

To rozwiązanie, które sprawdzi się w pomieszczeniach ulokowanych na parterze lub takich, które posiadają balkon/taras. Warto zaznaczyć, że urządzenie posiada odpowiednie zabezpieczenia, jednak nie powinno stać w pełnym słońcu ani na deszczu.

4.    Ogrzewanie i osuszanie powietrza

Wielofunkcyjność klimatyzatorów przenośnych sprawia, że są to urządzenia używane przez cały rok. W sezonie jesienno-zimowym mogą podwyższyć temperaturę w niedogrzanych pomieszczeniach albo osuszyć te, w których występuje problem nadmiernej wilgotności.

Klimatyzator przenośny Electrolux EXP34U338HW to urządzenie 4w1, które ma funkcję chłodzenia, wentylatora, ogrzewania i osuszania powietrza. Moc grzewcza wynosi 2,7 kW, a wydajność osuszania to aż 38 litrów na dobę.

Pełna recenzja modelu Electrolux EXP34U338HW dostępna jest tutaj: https://ranking-klimatyzatorow.pl/klimatyzator-przenosny-electrolux-exp34u338hw/

Klimatyzator przenośny – ile kosztuje?

Za wielofunkcyjny klimatyzator przenośny o mocy do 3,5 kW trzeba zapłacić od 2 do 2,5 tysięcy złotych. Mocniejsze urządzenia są droższe, a ich cena może przekraczać 3 tysiące.

Większość urządzeń wyposażone jest w kółka jezdne, pilot lub Wi-Fi. W zestawie znajduje się rura wyrzutowa do odprowadzania powietrza oraz gumowy wężyk do odprowadzenia skroplin w trybie osuszania.

Użytkownik zazwyczaj musi dokupić uszczelkę na okno, dzięki której z łatwością można stabilnie przytwierdzić rurę wyrzutową. Prawidłowy montaż zapewnia skuteczne chłodzenie. Pozytywnym wyjątkiem jest marka Fersk, która dołącza kołnierz uszczelniający do zestawu (w cenie urządzenia).