Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

Nieruchomości

Osłony zewnętrzne – markizy pionowe – rolety screen

Zapewne prawie każdy z nas chce dobrze chronić swoje okna przed zbyt intensywnym działaniem promieni słonecznych. Obecnie na rynku jest dostępnych coraz więcej nowoczesnych i świetnie wyglądających produktów, które pomogą nam zrealizować ten cel – osłony zewnętrzne montuje się coraz częściej, są wygodne w użyciu i zdobią elewację, szczególnie po zapadnięciu zmroku. Producenci coraz bardziej udoskonalają te urządzenia, aby były coraz bardziej precyzyjne w swoim działaniu. Są warte swojej ceny.

Idealne na okna pionowe i dachowe

Należy wiedzieć, że dobrze dobrane i zamontowane okna wpuszczą światło do wnętrz, otworzą dom na ogród i na okoliczny teren, pozwolą na kontakt także z dalszym otoczeniem. Natomiast zimą ochronią wnętrza przed chłodem, ale porą letnią ilość wpadającego przez nie ciepła może być dokuczliwa, więc okna trzeba osłaniać. Należy pamiętać o tym, że najskuteczniejsze osłony chroniące duże przeszklenia są te montowane na zewnątrz. Nagrzewanie się szyb i od nich wnętrz może być uciążliwe w przypadku praktycznie każdego okna, ale szczególnie dotyczy to właśnie wcześniej wspomnianych dużych przeszkleń od strony południowej i zachodniej.

Dlatego też na przykład jeśli chodzi o współczesne osłony zewnętrzne bardzo osobliwą koncepcją są tkaninowe przesłony pionowe przeznaczone do okien fasadowych, nazywane markizami pionowymi, roletami typu screen czy też refleksolami albo markizoletami. Warto wiedzieć, że przeważnie umocowywane są do ramy okna. Najniższa z możliwych szerokość takiej ramy powinna wynosić blisko 25 mm z każdej strony. Należy wiedzieć, że dopełniająca prowadnica zespolona umożliwia nam przymocowanie markizy do ramy pod pozostawionym do wyboru kątem, i w przypadku szerokości mniejszej niż 25 mm możemy przykręcić je jednocześnie do ramy (pod kątem) oraz ościeża. Również można je mocować do wnęki ościeża lub do ściany nad oknem. Warto wiedzieć, że wypełnienie markiz pionowych to profesjonalnie dobrze napięta tkanina o wybranym stopniu przezierności – 1 lub 10%.

Markizy nad duże przeszklenia

Materiał wykorzystany na zewnątrz jest sformowany z odpornego na działanie czynników pogodowych tworzywa sztucznego powleczonego włóknem szklanym. Podobną funkcję będą pełniły siatki przeznaczone przeciwko owadom lub antysmogowe (również rozwierane). Są one efektywne na tyle, na ile będą odpowiednio gęste sploty materiału tych siatek. W jednym i drugim przypadku powłoki te będą się nagrzewać, oddając część ciepła do wnętrza, jeśli przegroda będzie otwarta lub uchylona. Natomiast należy wiedzieć, że wyższy komfort cieplny zapewnią nam osłony nieprzylegające do okna, na przykład markiza mocowana do ściany nad oknem lub wolno stojąca – tak zwany żagiel. Rzucają cień na przeszkoloną przegrodę, przeciwdziałając jej nasłonecznieniu, a ciepłe powietrze odpływa poza obręb przeszklenia. A przybliżoną funkcję będzie spełniać osłona na pergoli przed ścianą z przeszkleniem, zacieniająca je rozsuwanym dachem tekstylnym lub ścianami tekstylnymi.

Warto wiedzieć także, że markizy do okien pionowych możemy montować na każdej wielkości oknie – wpuszczają one światło, ale jednocześnie nie zasłaniają widoku. Ciekawostką jest też to, że markiza zamontowana na zewnątrz wygląda jak tkanina osłaniająca okno. Bez żadnych przeszkód wszystkie te osłony mogą być wyposażone w napędy i automatykę dopasowującą stopień zacienienia do warunków nasłonecznienia oraz klimatycznych. Dobrym wyborem jest na przykład nowoczesna markiza VMZ Solar do okien pionowych. Zapewnia ona odpowiednią ilość i równomierny rozkład naturalnego światła w pomieszczeniu przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Dodatkowo obniża temperaturę wnętrza nawet do około 10 stopni Celsjusza, przez co ogranicza lub całkowicie eliminuje korzystanie z energochłonnej klimatyzacji a także pełni funkcję moskitiery.