Spółdzielnia Mieszkaniowa o nazwie „Nowy Dwór” znajduje się we Wrocławiu. Powstała ona w 1983 roku, dzięki wyodrębnieniu osiedla z obszaru należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej „Metalowiec”.
Zasoby SM Nowy Dwór
Aktualnie w posiadani Spółdzielni znajduje się 5256 mieszkań z których możemy wyróżnić:
- 2777 mieszkań o statusie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
- 2248 mieszkań o statusie prawa odrębnej własności lokalu
- 231 o statusie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu bądź będących w najmie lub bez tytułu prawnego
- 166 garaży
Oprócz tego Spółdzielnia jest w posiadaniu 74 lokali użytkowych spośród których aż 69 lokali jest aktualnie wynajmowanych, 1 lokalu, który przydzielony jest na podstawie spółdzielczego prawa własnościowego i 2 lokali, które mają status odrębnej własności.
Zarząd SM Nowy Dwór
W skład zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Dwór” wchodzą:
- mgr inż. Lucyna Siwek – Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Dwór”
- mgr inż. Jarosław Ślipek – Zastępca Prezesa ds. Technicznych Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Dwór”
- mgr Gabriela Kwiatkowska – Zastępca Prezesa ds. finansowo ekonomicznych – Główny Księgowy Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Dwór”
Aktualnie Spółdzielnia liczy sobie około 5265 członków. Natomiast liczba zamieszkujących osiedle osób to około 14 000.
Spółdzielnia w tym momencie prowadzi tylko działalność eksploatacyjno-remontową, dzięki czemu należy ona pod tym kątem do jednej z najszybciej rozwijających się Spółdzielni na terenie miasta Wrocławia. Od 2000 roku Spółdzielnia nie prowadzi już działalności inwestycyjno – budowlanej, kiedy to do użytku został oddany budynek o charakterze mieszkalno-usługowym przy skrzyżowaniu ulic Budziszyńskiej i Wojrowickiej.
SM Nowy Dwór na tle innych
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowy Dwór” jest Spółdzielnią bardzo chwaloną przez wrocławian, ponieważ na wskutek dbałości o gospodarkę finansową czynsze należą obecnie do najniższych we Wrocławiu. Oprócz tego do dyspozycji mieszkańców jest też Radca Prawny, który jest dostępny dla lokatorów w każdy poniedziałek w godzinach od 14:00 do 16:00 Przyjmuje on na drugim piętrze w budynku Spółdzielni w pokoju 201.
Spółdzielnia może pochwalić się tym, że zajęła siódme miejsce w rankingu najlepszych Spółdzielni Mieszkaniowych województwa Dolnośląskiego. Ranking ten został sporządzony przez Przegląd Gospodarzy na przełomie października i listopada w 2006 roku. Kolejnym pochlebny fakt to taki, że jako pierwsza we Wrocławiu została wybrana od przeprowadzenia pilotażowej inwestycji wymiany sieci ciepłowniczej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Projekt współfinansowany jest z funduszy PHARE. Ta inwestycja umożliwiła podłączenie całego obszaru do nowoczesnej sieci światłowodowo-internetowej w ramach programy e-wro, który jest uznany za pionierski na skalę europejską.