Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

Żaluzje fasadowe
Poradnik

Żaluzje fasadowe. Czemu warto je wybrać?

Estetyka, wytrzymałość, dobra ochrona przed słońcem i bezproblemowa obsługa – to najważniejsze zalety żaluzji fasadowych. Co warto wiedzieć o tego typu produktach? Kiedy opłaca się je montować na okna? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.

Żaluzje fasadowe są rozwiązaniem większości z nas znanym z gmachów publicznych – np. sklepów, centrów handlowych lub urzędów. Warto jednak zauważyć, że mają one duże znaczenie również w budownictwie indywidualnym. Są jednym z tych typów osłon okiennych, które najlepiej sprawdzają się w przypadku dużych, typowych dla nowoczesnej architektury przeszkleń. Ich liczne zalety sprawiają, że są one coraz chętniej wybierane przez inwestorów.

Podstawową funkcją żaluzji fasadowych, podobnie jak innych rodzajów osłon okiennych jest oczywiście zatrzymanie promieni słonecznych oraz zapewnienie mieszkańcom budynku poczucia prywatności. Na tym jednak ich zastosowanie wcale się nie kończy. Co jeszcze oferują swoim użytkownikom? Czym różnią się od rozwiązań takich jak klasyczne żaluzje? Jakie rodzaje żaluzji fasadowych można znaleźć w ofercie producentów? Który z nich będzie najlepszym wyborem? 

Jak są zbudowane żaluzje fasadowe i do jakich przestrzni najlepiej się nadają?

Żaluzje fasadowe swoją nazwę zawdzięczają temu, że montowane są właśnie na fasadzie (elewacji) budynku. Mechanizm odpowiedzialny za ich podnoszenie i opuszczanie może być zlokalizowany wewnątrz ściany lub na na niej (o wadach, zaletach i zastosowaniach obu rozwiązań więcej opowiemy za moment). Budowa żaluzji fasadowych wygląda zaś w następujący sposób:

  • kaseta osłonowa;
  • szyna główna;
  • lamele;
  • prowadnice listwowe;
  • listwa dolna;
  • drabinka.

Taka konstrukcja zapewnia bezproblemowe i płynne działanie całych żaluzji. Szczególną uwagę warto zwrócić na lamele, od których w dużym stopniu zależy funkcjonalność i trwałość produktu. By zapewnić tę ostatnią cechę, producenci sięgają po materiały znane z dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz odpornych na korozję. Najczęściej są to metale – np. stop aluminium z cynkiem.

W przekroju mogą one przybierać różne kształty, ale najczęściej są to:

  • lamele w kształcie litery C: dzięki zawiniętym krawędziom. Tego typu produkty cechują się dużą sztywnością i trwałością;
  • lamele w kształcie litery Z: taka forma pozwala na umieszczenie wewnątrz lameli specjalnych paneli wyciszających. Komfort użytkowania będzie jeszcze większy dzięki możliwości całkowitego zaciemnienia pomieszczenia – doskonale chronią one przed przedostawaniem się dokuczliwego światła.

Żaluzje fasadowe dostępne są w różnych kolorach. Duża różnorodność poszczególnych rozwiązań sprawia, że możemy stosować je w różnych pomieszczeniach. Chociaż dobrze sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, to jako żaluzje aluminiowe najlepiej wyglądają w towarzystwie nowoczesnych projektów – np. utrzymanych w stylu skandynawskim. 

Żaluzje fasadowe – natynkowe czy podtynkowe? Na który typ się zdecydować?

Jak już wspomnieliśmy, żaluzje fasadowe dzielą się na dwa rodzaje:

  • podtynkowe: w ich przypadku kaseta umieszczona jest, jak sama nazwa wskazuje, pod tynkiem. Żaluzje fasadowe podtynkowe przeznaczone są dla inwestorów będących na etapie projektowania domu lub planujących jego przebudowę – ich montaż wymaga bowiem sporych ingerencji w strukturę fasady. Dostępne są w różnych rozmiarach. Mogą one mieć szerokość do 450 centymetrów i wysokość do 500 centymetrów i dostępne są w wersjach z napędem ręcznym lub elektrycznym (w tym sterowanym za pomocą smartfona jako część systemu smart home);
  • natynkowe (często określane też mianem adaptacyjnych): dzięki temu, że kaseta mocowana jest na zewnątrz ściany, ich sposób montażu jest możliwy także na fasadach istniejących budynków. Żaluzje fasadowe natynkowe również mogą być wyposażone w napęd ręczny lub elektryczny.

Czy warto wybrać żaluzje fasadowe?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy bowiem od stylu architektonicznego danego budynku. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami nowoczesnego domu z przeszkleniami o dużej powierzchni (zarówno, jeśli chodzi o okna, jak i wyjście na taras) – warto pamiętać o tym rozwiązaniu, odwiedzając sklep z roletami i innymi osłonami okiennymi, bo może ono okazać się doskonałym wyborem. Żaluzje fasadowe nie tylko świetnie wyglądają i łączą się ze współczesną architekturą, ale też skutecznie odgradzają wnętrze od promieni słonecznych lub zewnętrznych hałasów. Spore znaczenie ma też ich obsługa – w tym możliwość sterowania przez smartfona.