Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

dekoracja stołu
Spółdzielnie

Jak udekorować stół na uroczystą kolację?

Jest wiele okazji w życiu do świętowania w gronie najbliższych. Zaliczają się do nich nie tylko Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc, ale również urodziny, imieniny, I Komunia Święta dziecka oraz rocznice ślubu. Gdy gospodarz organizuje przyjęcie w swoim domu, naturalnie pragnie wywrzeć pozytywne wrażenie na zgromadzonych gościach. Liczy się nie tylko smak przyrządzonych potraw, ale również dekoracja stołu. W przyjemnym otoczeniu wszystko smakuje lepiej.

Aranżując stół, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
1. Decydując się na kwiaty, pamiętajmy, żeby nie wybierać tych na długich łodygach. Nie ma nic gorszego, niż konwersacja z osobą, której twarz zasłonięta jest kwiatami. Bukiet nie powinien także wydzielać zbyt intensywnego zapachu. Mocna woń kwiatów powoduje bóle głowy, a w niektórych przypadkach nawet ciężką migrenę;
2. Ozdoby na stół powinny pełnić funkcję praktyczną. Nie zastawiajmy więc go zbędnymi przedmiotami, tylko dlatego, że wydaje nam się, że będą na nim ładnie wyglądały;
3. Dekoracje wybrane na stół powinny współgrać ze stylem wnętrza. Jeśli w naszym domu królują tapety ze wzorami boho, na stole pięknie prezentować się będą drewniane i wiklinowe ozdoby. Gdy kolacja odbywa się w pomieszczeniu urządzonym w stylu industrialnym, na stole świetnie sprawdzą się na przykład metalowe świeczniki;
4. Mniej znaczy lepiej. Aby stół zachwycił gości, zrezygnujmy z nadmiaru dodatków. Kilka wyróżniających się elementów, które podkreślą wagę kolacji, w zupełności wystarczy!
5. Udekorowanie stołu jak najbardziej może iść w parze z aktualnie panującą za oknem porą roku. Latem wykorzystuj świeże rośliny, zimą możesz zastępować je sztucznymi.

Pamiętając o powyższych regułach, możemy przystąpić do dekorowania stołu. Podstawą jest obrus lub bieżnik. Pierwsza opcja niekoniecznie sprawdza się, gdy w naszym domu mieszkają lub goszczą małe dzieci. Maluchy lubią przecież chwytać wszystko, co znajduje się w zasięgu ich rączek. Bieżnik to bardzo dobre rozwiązanie w mieszkaniu urządzonym w modernistycznym stylu. Przyciąga wzrok i wygląda atrakcyjnie.

Nieodzownym elementem dekoracji stołu są świece. To praktyczna ozdoba. Późnym wieczorem, blask palących się knotów tworzy niepowtarzalną atmosferę. W zależności od wielkości stołu dobierzmy odpowiednią ilość świec. Optymalna liczba to trzy sztuki ustawione w pewnej odległości od siebie. W ten sposób dają równomierne światło.

Pod talerzami dla gości ułóż prostokątne serwetki z delikatnym wzorem. Taki zabieg ociepli całą aranżację stołu.

Przeczytaj więcej na nwonews.pl