Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

panele podłogowe jak płytki ceramiczne
Nieruchomości

Panele podłogowe jak płytki ceramiczne

Istnieje wiele opcji na wykończenie podłogi, każda z nich charakteryzuje się konkretnymi walorami estetycznymi, a także określoną wytrzymałością oraz właściwościami ściernymi. To bardzo ważne, aby prawidłowo dobrać podłogę do warunków, które panują w mieszkaniu, ale także osobistych preferencji i wyczucia stylu.

Najczęściej wybierane rodzaje wykończeń to:

  • Panele podłogowe
  • Płytki ceramiczne
  • Panele drewniane
  • Parkiety

Które z nich najlepiej nada się do sypialni lub salonu? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż zazwyczaj istnieje spora rozbieżność pomiędzy ceną, jakością a wyglądem danego produktu.

Dylemat pomiędzy panelami a ceramiką

Ankiety przeprowadzone wśród osób urządzających swój dom podają, że jednym z najtrudniejszych dylematów jest wybór pomiędzy płytkami ceramicznymi a panelami podłogowymi. Dlaczego? Otóż płytki ceramiczne, chociaż stosunkowo drogie i trudne w montażu, stanowią jedno z najbardziej niezawodnych wykończeń podłogi, na jakie można się zdecydować. Ceni się je nie tylko za wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, ale także za bardzo interesujący wygląd.

Niestety, z uwagi na ograniczony budżet bądź problemy z ogrzewaniem, nie każdy może pozwolić sobie na podłogę z ceramiki. Okazuje się jednak, że można połączyć niską cenę i łatwy montaż paneli ze stylowością i estetyką płytek. Jak?

panele podłogowe jak płytki ceramiczne

Specjaliści z merkurymarket.pl polecają panele imitujące płytki. Są to specjalne egzemplarze, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich wygląd oraz tekstura jak najwierniej odwzorowywała naturalny połysk i strukturę ceramiki. Eksperci są zgodni, co do tego, że takie panele podłogowe nie tylko prezentują się świetnie, ale też nie odstają jakością od swoich standardowych odpowiedników.

W niektórych sytuacjach wybór paneli podłogowych wzorowanych na ceramice jest lepszym pomysłem, niż stosowanie prawdziwych płytek. Po pierwsze, montaż taki nie wymaga fugi, a ilość użytego kleju jest o wiele mniejsza. Panele są także łatwiejsze w ogrzaniu, dzięki czemu można zlikwidować problem zimnej podłogi. Ponadto, ich demontaż jest o wiele łatwiejszy, przez co lepiej nadają się do tymczasowych mieszkań i apartamentów.

Jak można się domyślić, wypadają o wiele lepiej także pod względem cenowym, choć z uwagi na ich mniejszą trwałość, kwestia ta nie jest taka oczywista. Eksperci są zgodni, co do tego, że poddanie właściwej konserwacji panele powinny dobrze sprawować się wiele lat, o ile nie dojdzie do uszkodzenia mechanicznego. W każdym razie, kupując panele podłogowe, warto jest zaopatrzyć się w kilka egzemplarzy zapasowych, których można użyć do wymiany w razie wypadku.

Podobieństwo nie do odróżnienia?

Współczesne techniki wyrobu paneli podłogowych pozwalają na zamieszczenie na nich praktycznie dowolnego wzoru, wraz z adekwatną teksturą. Badania rynku pokazują, że w przeciągu kilku ostatnich lat, popularność tego typu produktów znacznie wzrosła, głównie za przyczyną zauważalnej poprawy ich jakości. Modele z górnej półki mogą imitować ceramikę do stopnia, w którym nawet eksperckie oko będzie miało problemy z rozróżnieniem ich, bez dokładniejszej analizy. Jest to kwestia nie tylko naśladownictwa kolorów, ale także starannie wykonanej, sztucznej tekstury płytek, odpowiedniego połysku, a nawet kształtu. Profesjonaliści polecają płytko-podobne panele podłogowe wszystkim tym, którzy doceniają charakterystyczną estetykę ceramiki, stroniąc jednak od jej bezpośredniego wykorzystania.

Co ciekawe, na rynku można znaleźć także płytki ceramiczne, które celowo upodabnia się do paneli. Sytuacja w tym przypadku prezentuje się analogicznie – zachowują one swoje właściwości, łącząc je z charakterystycznym wyglądem drewna. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z uwagi na zamontowany w ich domu system ogrzewania, ograniczenia związane z środkami finansowymi czy konstrukcją domu, nie mogą urządzić swojej podłogi tak, jak sobie to wymarzyli.

Zastosowanie imitacji we współczesnej architekturze

Nowoczesna architektura lubi eksperymentować z różnego rodzaju materiałami, które często wychodzą poza ogólnie uznane konwencje. Zdarza się, że dane elementy wyposażenia przyjmują tak nietypowe i fantazyjne formy, że ciężko jest od razu zorientować się, do czego mają faktycznie służyć. To nic dziwnego, że panele podłogowe upodobnione do płytek ceramicznych wzbudziły zainteresowanie współczesnych projektantów. Produkty te oferują bardzo duże możliwości w kreatywnym podejściu do wystroju wnętrz, gdyż mnogość rozmaitych wzorów łączy się z wyjątkową uniwersalnością paneli. Doradcy z merkurymarket.pl podają, że montaż paneli podłogowych jest o wiele prostszy i tańszy, przez co łatwiej jest wkomponować je w wybrane pomieszczenie. Jest to także opcja powszechnie wykorzystywana przez osoby, które lubują się w regularnych remontach i zmianach otoczenia – panele przyjmują bowiem różne formy, a ich demontaż nie wymaga szczególnie dużego nakładu pracy. Eksperci ze strony merkurymarket.pl podkreślają, że w przypadku ceramiki takie zabiegi absolutnie nie wchodzą w grę.