Choć zima czy jesień to nie jest zbyt dobra pora roku na przeprowadzanie jakichkolwiek remontów, to jednak z wielu przyczyn są osoby, które na taki krok się decydują. Jest jednak jedna dość duża zaleta remontów zimową porą – znacznie łatwiej jest wówczas znaleźć ekipę, która zajmie się przeprowadzeniem wszystkich prac (sezon remontowy przypada na okres wiosenno – letni dlatego ekipy remontowe w tym czasie maja najwięcej pracy, a co za tym idzie bardzo napięte grafiki).
Remont mieszkania w zimie, a niskie temperatury
Planując remont zimą należy jednak pamiętać o kilu bardzo istotnych kwestiach, wynikających ze specyfiki tej pory roku. Przede wszystkim (szczególnie w przypadek budynków jeszcze nie zamieszkanych) niezbędny będzie tu wynajem nagrzewnic, zapewniając tym samym nie tylko komfort prac ekipie, ale również odpowiednie wysychanie np. położonej na ścianie farby.
Wpływ niskich temperatur na materiały budowlane
Pora zimowa charakteryzuje się niskimi temperaturami, przy stosunkowo wysokiej wilgotności powietrza. To jest element niezwykle utrudniający prowadzenie prac nawet wewnątrz. Na szczęście w większości przypadków nagrzewnice skutecznie rozwiązują ten problem. Jeśli jest taka możliwość, należy również podkręcić maksymalnie termostaty kaloryferów. Choć wielu osobom może się wydawać, że otwieranie okien przy podkręconych kaloryferach nie jest zbyt dobrym pomysłem, to jednak należy mieć przede wszystkim na uwadze, że w czasie prowadzenia prac, niezbędne jest wietrzenie remontowanych pomieszczeń. Najbardziej optymalna temperatura dla remontowanych pomieszczeń (szczególnie jeśli przeprowadzane jest w nich malowanie) wynosi około 23 st. Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza nie powinna przekraczać wartości 80%.
Odpowiednie nagrzanie pomieszczeń
Jeśli decydujemy się na zlecenie prac remontowych profesjonalnej ekipie budowlanej warto poinformować ja w jakich temperaturach przyjdzie jej pracować. Większość ekip posiada na swoim wyposażeniu najróżniejsze sprzęty budowlane w tym nagrzewnice. Warto jednak już na wstępie zweryfikować czy wynajem będzie konieczny tak, aby prace remontowe i budowlane przeprowadzane były w odpowiednich temperaturach. Korzystanie z nagrzewnic może także nieść za sobą pewnie niebezpieczeństwa. Nie tyle dla pracowników czy mieszkańców, ale dla stanu technicznego ścian. Nieprawidłowe nagrzewanie i utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury bardzo często prowadzi do pękania tynku lub gipsu. Dlatego warto dobrze zaznajomić się ze specyfikacją techniczną zarówno używanych materiałów jak i urządzeń. W zimowym remoncie należy zadbać również o bezpieczny transport – najlepiej ogrzewanym samochodem, samodzielnie bądź korzystając z usług dowozowych z miejsca, w którym materiały budowlane zostały zakupione. Wszystkie te aspekty zapewnią nam bezpieczną pracę i jej efekty, z których będziemy zadowoleni.