Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

sprzedaż mieszkania z biurem nieruchomości
Poradnik

Sprzedaż mieszkania z biurem nieruchomości — czy warto?

Sprzedaż mieszkania to bardzo poważne, czasochłonne i wymagające zajęcie. Zbycie nieruchomości w dobrej cenie i w krótkim czasie to marzenie wielu osób. Interesującą alternatywą dla samodzielnej sprzedaży, jest jednak oferta biura nieruchomości, które może pomóc spełnić nam te marzenia. Posiada ono szeroką kadrę, profesjonalistów oraz zajmować się może całym procesem sprzedaży — od wystawienia oferty po samą finalizację. Wiele osób jednak nie decyduje się na to rozwiązanie z obawy przed opłatami czy z powodu braku wiedzy na temat działania biura nieruchomości. Jak zatem przebiega sprzedaż domu poprzez agencję? Czy opłaty rzeczywiście są duże i nie warto rozpoczynać współpracy? Jakie korzyści płyną z tej opcji? Odpowiedzi, przydatne porady i wskazówki poniżej.

Sprzedaż mieszkania z biurem nieruchomości

Na rynku istnieje wiele firm — zarówno tych małych lokalnych, jak i ogólnopolskich sieci. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli dobrać najlepszą dla siebie ofertę. Sprzedaż mieszkania z biurem nieruchomości może odbywać się na kilku zasadach. Z biurem nieruchomości możemy współpracować, ściśle uzgadniając każdy etap sprzedaży czy biorąc w nim osobisty udział lub zdając się jedynie na doświadczenie biura nieruchomości. Druga opcja pozwala po podpisaniu umowy zjawić się dopiero u notariusza na podpisaniu aktu sprzedaży. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne i pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Choć działanie biur nieruchomości jest ogólnie podobne, to poszczególne firmy mogą oferować nieco inny zakres usług. Zmiennym elementem jest również zapłata, czyli prowizja. Wynosi ona kilka procent i również jest ustalana indywidualnie z każdą firmą. Przed podjęciem decyzji, z jaką marką będziemy współpracować warto umówić się na kilka spotkań i porównać ofertę pod względem prowizji i tego, co oferuje dane biuro nieruchomości. Warto również poczytać opinie czy rankingi najlepszych biur. Przeważnie największe marki ogólnopolskie, które mają wiele filii w różnych miastach, oferują najlepsze warunki czy poziom usług. Dzięki ich wielkości współpracują z najlepszymi prawnikami czy mają w swych szeregach najbardziej doświadczonych agentów nieruchomości.

Gdy na spotkaniu będziemy ustalać prowizje, warto ją negocjować. Dla biura nieruchomości korzystniej jest obniżyć ją np. o 1% niż stracić klienta. Zdecydowana większość biur — o czym się szeroko nie mówi — dopuszcza negocjowanie stawek, jeśli klient tylko z tego powodu nie chce podjąć współpracy.

Porada

Jak przebiega sprzedaż nieruchomości przez agencję?

Proces sprzedaży mieszkania z biurem nieruchomości rozpoczyna się od przygotowania poprzez agencje domu na sprzedaż. Odbywa się to dwojako. Mieszkanie jest sprzątane np. przez specjalną firmę sprzątającą, aby były czyste i schludne. Gdy takie już będzie, agencja marketingowa przeprowadza Home Staging. Jest to odpowiednie ustawienie przedmiotów w domu, usunięcie prywatnych pamiątek czy dodanie drobnych akcesoriów zmieniających charakter wnętrza. Poprzez wymienienie zasłon na jasne czy wstawienie gustownego zegarka lub poduszki wnętrze może wydawać się jaśniejsze, bardziej zadbane czy bardziej luksusowe. Odpowiednie zamienienie sofy z fotelami również może sprawić, że mieszkanie będzie większe wizualnie. Dzięki temu, nieruchomość tak przygotowana będzie zachęcała do kupna, a agencja sprzeda ją szybciej i za większą cenę.

Kolejnymi czynnościami, jakimi zajmuje się biuro nieruchomości, jest umieszczanie ogłoszeń i reklamowanie oferty. Biuro nieruchomości tworzy estetyczne ogłoszenie ze wszystkimi informacjami oraz opublikuje je na kilkudziesięciu portalach ogłoszeniowych. Doda je także do gazety oraz do swojej bazy. Biura często współpracują z klientami, którzy szukają konkretnego mieszkania więc i nasze może być im polecane bezpośrednio. Biuro nieruchomości odbiera również liczne telefony od zainteresowanych osób oraz umawia się na pokazywanie nieruchomości.

Po kolejnym nieudanym spotkaniu dla właścicieli może być to irytujące i uciążliwe. Współpracując z agencją, nie mamy takich problemów. Profesjonalne prezentacje mieszkań również robią lepsze wrażenie na klientach. Przedstawienie nieruchomości w odpowiednim kontekście czy podkreślenie jego zalet może przyczynić się do szybszego sprzedania domu. Gdy odpowiednia osoba zdecyduje się na zakup mieszkania, agent nieruchomości zajmujący się naszym mieszkaniem będzie również negocjować cenę w naszym imieniu. Jest to duży plus, gdyż doświadczenie agenta, szeroka wiedza i brak emocji pozwolą ustalić wyższą – korzystniejsza dla nas kwotę.

Gdy cena zostanie ustalona, biuro nieruchomości przygotuje również proces prawny i całą finalizację sprzedaży. Agencje często współpracują z zaufanymi notariuszami oraz dokładnie sprawdzają całą dokumentację transakcji. Dzięki temu mamy pewność, że transakcja przebiegnie bez nieprzewidzianych niespodzianek. Ochrona i pomoc w sprzedaży domu, kiedy w grę wchodzą duże sumy pieniędzy, jest nieoceniona.

Jakie są koszta i czy opłaca się korzystać z biura od strony finansowej?

Jednym z podstawowych pytań, jakie pada podczas poruszenia tematu korzystania z agencji nieruchomości, jest to o prowizje, koszty i opłacalność. Przeciętne koszty to ok. 4%-5% prowizji. Może być ona mniejsza lub większa i oscylować nawet od 1%-2% do 6%-7%. Na pierwszy rzut oka prowizja jest spora i zastanawiamy się, czy warto ją zapłacić. Odpowiedź na to pytanie brzmi— zdecydowanie tak. Wzamian za kilkuprocentową opłatę zyskujemy wiele korzyści wymienionych powyżej. Szybsza sprzedaż, wynegocjowanie lepszej ceny czy przygotowanie domu do sprzedaży, które podniesie wartość nieruchomości o np. kilka procent, pozwalają pokryć prowizję lub jeszcze zarobić na współpracy z biurem.

Sytuacja, w których nie warto korzystać z biura nieruchomości, to taka, kiedy posiadamy nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji i mamy pewność, że bez problemu ją sprzedamy. Samodzielnie warto również sprzedawać dom lub mieszkanie, gdy mieliśmy już do czynienia kiedyś z takim procesem, lub mamy czas i chcemy dopilnować wszystkiego osobiście. Dobrym rozwiązaniem jest np. samodzielna próba sprzedaży przez 2-3 miesiące. Po tym czasie, jeśli nieruchomości nie sprzedamy, możemy skonsultować się z biurem nieruchomości.