Spółdzielnie Mieszkaniowe

Portal o mieszkaniach, apartamentach i domach

styl prowansalski kuchnia
Nieruchomości

Charakterystyka stylu prowansalskiego w kuchni

Styl prowansalski jest jednym z najpopularniejszych stylów podczas aranżowania różnych pomieszczeń, na przykład kuchni. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jego cech charakterystycznych.

Kolorystyka

Podczas urządzania wnętrza w stylu prowansalskim szczególną uwagę warto zwrócić na odpowiednie dobranie kolorów, które stanowią niezwykle istotny aspekt aranżowania wnętrz. Styl prowansalski jest jasny oraz delikatny. Można w nim również wyczuć nutę romantyzmu. Dlatego podczas dobierania kolorów warto postawić na stonowane barwy, które charakteryzują się wyjątkowo wysokim poziomem uniwersalności. We wnętrzach prowansalskich bardzo często wykorzystywana jest biel, która doskonale sprawdza się w kuchni.

Meble i dodatki

Kolejnym istotnym aspektem urządzania kuchni w stylu prowansalskim jest dobór niezbędnych mebli, a także pozostałych dodatków, które mogą być przydatne w kuchni, ale mogą również stanowić fantastyczną dekorację. We wnętrzach zaaranżowanych w stylu prowansalskim dominuje taki materiał jak drewno, które nadaje przytulności oraz wyjątkowo przyjemnego klimatu każdemu wnętrzu. Najlepszym wyborem do kuchni będą meble drewniane, które są stylizowane na starsze. Postarzane meble mogą być na przykład bielone lub przecierane, co fantastycznie będzie się prezentowało w towarzystwie pozostałych elementów wyposażenia kuchni.

Elementy wykończenia

„Styl prowansalski kuchnia” to fraza, która obecnie jest bardzo często analizowana przez osoby planujące aranżację swojego pomieszczenia. Podczas projektowania przestrzeni warto zacząć od podstawowych elementów wykończenia wnętrz, takich jak oczywiście ściany oraz podłogi. W kuchni urządzonej w stylu prowansalskim najlepiej sprawdzi się podłoga stworzona z drewna. Natomiast ściany warto pomalować na jasne kolory, takie jak na przykład złamana biel lub beż. Istotny jest również wybór odpowiednich drzwi. Mogą występować zarówno w pełnej formie, jak i z przeszkleniami.

Tkaniny i faktury

Wśród niezbędnych elementów wnętrza kuchni urządzanego w stylu prowansalskim można także wskazać dopasowanie odpowiednich tkanin oraz faktur, które będą się doskonale komponowały z pozostałymi elementami wyposażenia w tym stylu. Warto korzystać przede wszystkim z materiałów oraz tkanin o naturalnym charakterze, takim jak na przykład len. W stylu prowansalskim bardzo często wykorzystywane są również obicia mebli, które mogą być tworzone z lnu lub bawełny. Królują gładkie wzory tkanin, jednak z powodzeniem można się również zdecydować na pewne faktury, na przykład w pasy.

Łączenie stylów

Styl prowansalski w kuchni z powodzeniem można połączyć również z innymi stylami, które są chętnie wykorzystywane podczas aranżowania przestrzeni. Wśród preferowanych stylów można wskazać między innymi styl francuski, a także styl chabby chic, w których można znaleźć pewne elementy podobne do stylu prowansalskiego. Ich połączenie będzie się doskonale prezentowało w każdej kuchni, dlatego warto na nie postawić podczas tworzenia planu aranżacyjnego. Hitem są także postarzane dodatki w stylu vintage, które na pewno w pozytywny sposób wpłyną na wygląd każdej przestrzeni.